Brak studentów i cudzoziemców. Szykuje się wielka wyprzedaż inwestorów mieszkań na wynajem?

mieszkania

W niełatwym położeniu gospodarczym znaleźli się właściciele mieszkań na wynajem. Jeszcze rok temu ich biznes był żyłą złota – ceny wynajmu galopowały, a flipperzy wręcz prześcigali się w poszukiwaniu nowych lokalizacji do zakupu, odremontowania i sprzedaży lub wynajmu. W sezonie obecnym sytuacja jest zdecydowanie inna – zainteresowanych wynajmem jest mniej osób, a dwie grupy, które dotychczas liderowały w ilości wynajmowanych mieszkań są właściwie nieobecne w dużych miastach – mowa o studentach, którzy nie wracają do nauki stacjonarnej, a w wielu przypadkach pozostają uczniami zdalnymi oraz o cudzoziemcach, których jest mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Bez studentów i bez cudzoziemców? Jesienią mieszkania na wynajem mogą stać puste!

Czy kryzys na rynku nieruchomości na wynajem jest już problemem realnym? Owszem, choć wielu przedsiębiorców zanim podejmie radykalne kroki, czyli decyzje odnośnie sprzedaży mieszkania lub obniżce cen zwykle czeka lub aktywnie poszukuje potencjalnych klientów. W tym roku sytuacja jest trudna i jest to pośrednie pokłosie trwającej pandemii koronawirusa. Na wielu uczelniach wyższych nie przywrócono zajęć stacjonarnych. Mniej zamożni studenci nie zdecydowali się więc na powrót do miast, a co za tym idzie do wynajmowania lokali. Ten sam problem jest z cudzoziemcami. Ich grono jest mniej liczne, a przychody niższe. Wynajmują więc mieszkania w jeszcze większych grupach ludzi lub przenoszą się do hoteli pracowniczych. Właściciele mieszkań na wynajem mają nadzieje, że kryzys jest tymczasowy, ale nie wszyscy mogą czekać na poprawę sytuacji z zawieszonymi rękoma.

– Wynajem mieszkań to był biznes, który wiele osób bardzo poważnie zainteresował. W poprzednich latach doradzaliśmy wielu przedsiębiorcom, często bardzo młodym, jak zbudować montaż finansowy pozwalający na zakup kilku nieruchomości pod wynajem. Byliśmy świadkami rodzenia się całkiem sporych imperiów, gdzie jeden człowiek w kilka lat dorobił się kilkunastu mieszkań, które ze względu na lokalizację cieszyły się zainteresowaniem studentów – mówi Filip Kiżuk z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska. – Wiele osób jednak „przeinwestowało”. Już przed kryzysem docierały do nas informacje, że inwestują w mieszkania o niskim standardzie, wymagające wielkich nakładów finansowych. Niektórych zgubiło myślenie, że jak ktoś jest na pracy tymczasowej i jest z zagranicy, to zamieszka byle gdzie, byle taniej. To myślenie, które na rynku nieruchomości już w roku 2019 było poważnie weryfikowane, a teraz takie mieszkania są kulą u nogi przedsiębiorców, którzy zajmowali się wynajmem – dodaje Filip Kiżuk.

„Jeśli ktoś ma kilka kredytów mieszkaniowych i puste lokale, które nie zarabiają, to musi szukać rozwiązań”

Na rynek trafiają więc nieruchomości osób, które w swoim portfelu mają kilka mieszkań na wynajem i chcą przeczekać trudny czas nie popadając w długi: – W ostatnim miesiącu mieliśmy kilku klientów, którzy mają w swoich zasobach kilka mieszkań na wynajem i np. rozważają sprzedaż jednego czy dwóch, po to by utrzymać płynność finansową. Wiedzą bowiem, że nie ma szans na to, by w najbliższych miesiącach zostały one wynajęte. Wynajem lokali to biznes taki sam jak każdy inny, a excel nie kłamie i osoby wynajmujące muszą być świadome jakie będą najbliższe miesiące. Sprzedawane są zazwyczaj mieszkania w gorszych lokalizacjach, ale bywa, że dyskont finansowy jest całkiem spory i dla kupujących to duża okazja – wyjaśnia Filip Kiżuk.

– Nie mówimy jeszcze, że jest to exodus i, że ma miejsce wyprzedaż zasobów właścicieli mieszkań na wynajem. Nie da się jednak ukryć, że jak ktoś ma kilka kredytów mieszkaniowych i puste lokale, które nie zarabiają to musi szukać rozwiązań – dodaje Katarzyna Michalska.