Budowa domu na podmokłej działce

budowa domu

Decydując się na budowę domu musimy liczyć się z różnymi emocjami, jakie będą nam przy tym towarzyszyć. Aby przetrwać ten trudny czas, należy cieszyć się nawet z małych postępów prac, niezależnie od tego z jakim celem i marzeniami rozpoczęliśmy tę inwestycję.

Dlaczego w ogóle budujemy dom?

Decyzję o rozpoczęciu budowy domu motywuje chęć powiększenia naszej przestrzeni życiowej. Jest to niezwykle trudna decyzja, która wiąże się z wieloma przemyśleniami – przede wszystkim, czy damy radę finansowo i psychicznie. To także trudny sprawdzian dla naszego związku jak i dojrzałości. W momencie, gdy wybieramy życie w mieście w mieszkaniu, nie musimy podejmować wielu istotnych decyzji dotyczących rozwiązań budowlanych.

Czy można wybudować dom na podmokłej działce?

Budowa domu na podmokłej działce to nie lada wyzwanie dla inwestora. Warunki gruntowe na działce mają ogromny wpływ na proces budowy domu jednorodzinnego. Działki położone nad meandrującą rzeką lub z widokiem na jezioro, to marzenie wielu inwestorów, zatem największym problemem, z jakim musi się zmierzyć właściciel działki, to jej wysoki poziom wód gruntowych. Wznoszenie domu na podmokłym terenie jest oczywiście możliwe, ale technologia jaką należy zastosować jest nieco bardziej skomplikowana niż przy budowie na stabilnym terenie.
Inwestycja powinna zacząć się od oceny warunków wodno-gruntowych działki, co warto zlecić profesjonalnej firmie geotechnicznej. Specjalista, na podstawie kilku odwiertów określi warstwy i rodzaje gruntu oraz poziom grunt. Warto pamiętać, że na tym etapie należy znać już lokalizację budynku, aby odwierty zostały wykonane w odpowiednim miejscu – bardzo często zdarza się, że grunt jest nieco inny w odległości kilku metrów.

Po wykonaniu odwiertów oraz badań otrzymamy dokumentację naszej działki. W nim znajdziemy dokładny opis poszczególnych warstw gruntów i warunków wodnych oraz zalecenia specjalistów co do sposobu fundamentowania i zabezpieczenia go przed wodą. Mając te dane, można rozpocząć przygotowania oraz zdecydować się na najlepszy sposób wzmocnienia gruntu oraz technologię posadowienia budynku. Na tym etapie warto również rozważyć zrezygnowanie z piwnicy. Jeszcze do niedawna nie wyobrażano sobie bez niej domu, ale w sytuacji, gdy budujemy dom na podmokłym terenie i pomieszczenie to miałoby być narażone na zalanie przez wody gruntowe, to zdecydowanie lepiej wybrać projekt domu bez podpiwniczenia. Takie projekty można znaleźć na stronie pracowni architektonicznej mg projekt. Oczywiście jest możliwość zabezpieczenia go przed wilgocią, ale jest bardzo kosztowe i często równie nieskuteczne.

Jakie są metody osuszania gruntu?

Na podmokłość terenu nie wpływają tylko wody gruntowe, ale także wody opadowe / powierzchniowe. Problem ten najczęściej pojawia się na gruntach o nieprzepuszczalnej lub słabo przepuszczalnej warstwie wierzchniej, co skutkuje długotrwałym utrzymywaniem się kałuż na działce. Aby nie doprowadzić do zawilgocenia fundamentów i ścian budynku należy wykonać odwodnienie liniowe. Składa się ono z kanałów tzw. korytek, które umieszczamy w gruncie łącząc w ciągi i przykrywamy z wierzchu specjalnymi rusztami. Wykonując takie odwodnienie, należy zachować odpowiedni spadek terenu w stosunku do ciągu odwadniającego. Wodę zgromadzoną w korytkach można odprowadzić do rowu melioracyjnego, kanalizacji lub do specjalnych zbiorników na deszczówkę, skąd możemy ją wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie.

Inną metodą na osuszanie działki jest wykonanie drenażu opaskowego. To rozwiązanie sprawdza się świetnie szczególnie wtedy, gdy grunt jest nieprzepuszczalny i niejednorodny lub wtedy, gdy wody gruntowe okresowo podnoszą się powyżej ław fundamentowych. Aby taki drenaż mógł prawidłowo funkcjonować, należy najpierw zorganizować miejsce do którego można odprowadzić wodę. Do tego celu można wykorzystać, tak samo jak przy odwodnieniu liniowym: kanalizację, rowy melioracyjne, zbiorniki na deszczówkę itd.

Do wykonania drenażu opaskowego niezbędne będą perforowane rury, studzienki rewizyjne oraz studzienka zbiorcza. Rury umieszcza się w połowie wysokości ławy fundamentowej i prowadzi wokół budynku, do połączenia tych rur na narożnikach budynku używa się studzienek rewizyjnych. Na końcu tego systemu i jednocześnie w najniższym puncie drenażu montuje się studzienkę zbiorczą. Do wykonania tego systemu najlepiej zastosować elementy, które są już zabezpieczone „otuliną”, ponieważ elementy niezabezpieczone wymagają zastosowania geowłókniny po obu stronach rur.

Jak zabezpieczyć budynek przed działaniem wody?

Aby zabezpieczyć budynek mieszkalny przed działaniem wody, nie wystarczy tylko osuszyć działkę. Hydroizolacje fundamentów trwale zabezpieczają ich powierzchnię oraz wytrzymują obciążenia wilgocią i wodą gruntową. Co więcej odpowiednio zabezpieczone fundamenty chronią mur przed zawilgoceniem, a także przed rozwojem mikroorganizmów.

Prawidłowo dobrana i wykonana hydroizolacja to najskuteczniejszy sposób na ochronę budynku. W zależności od miejsca i warunków wyróżniamy hydroizolację mineralne, bitumiczne, papy i piany poliuretanowe i uszczelniając. W przypadku ochrony budynku przed wilgocią, stosuje się papy, wełny fasadowe i stropowe, płyty elewacyjne, płynne membrany oraz mieszanki mineralne.