Bułgaria – nieustające protesty przeciwko nowemu rządowi

raporty praca biuro

Wiosną Bułgarzy protestowali, żądając nowych wyborów. Demonstracje początkowo wynikały z wygórowanych cen energii elektrycznej, jednak szybko zamieniły się w protest przeciwko systemowi politycznemu. Wydaje się, że zdaniem Bułgarów nowy rząd wcale nie jest lepszy od starego. Od 14 czerwca tysiące mieszkańców kraju wychodzą na ulice, by wyrazić swój gniew z powodu korupcji, nepotyzmu i ubożenia społeczeństwa. Żądają, by premier Płamen Oreszarski, niezależny polityk wspierany przez socjalistów, podał się do dymisji.

Sytuacja gospodarcza tego kraju nie jest stabilna. W drugim kwartale PKB spadło o 0,1 proc. Eksperci oczekują, że w roku 2013 wzrost osiągnie wartość 0,9 proc. Bezrobocie wynosi nieco poniżej 13 proc. Duża część społeczeństwa żyje na poziomie minimum socjalnego.

Zakres najważniejszych kwestii związanych z polityką gospodarczą, które rząd Bułgarii musi podjąć, obejmuje reformę administracji publicznej, poprawę przepisów prawa, przejrzystość dokonywania przetargów, walkę z korupcją, a także kwalifikacje zawodowe i akademickie. Usprawnienie działań w tych obszarach przyciągnęłoby zagraniczne firmy i zwiększyło inwestycje.