Cena ropy znów w górę. Rubel zwyżkuje

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Amerykański rynek pracy okazał się lepszy od oczekiwań analityków. Dane z Europy z kolei nie spełniły tych oczekiwań. Widmo powrotu sankcji eksportowych na ropę naftową z Iranu odciska swój wpływ na cenę surowca.

Rynek pracy w USA

Bezrobocie w USA jest najniższe od 2000 roku. Jest to z pewnością bardzo dobry wynik, jednak w tym samym czasie poznaliśmy dane o utworzonych nowych miejscach pracy. Nie było ich tak dużo jak oczekiwano co oznacza, że dynamika spadku bezrobocia nie będzie tak znaczna jak sądzono. Rynek po tych danych nie mógł się dłuższy czas zdecydować. Z jednej strony miał szybszy niż się spodziewał spadek stopy bezrobocia poniżej 4% z drugiej gorsze dane o nowych miejscach pracy. Przewagę po pewnym czasie uzyskali jednak optymiści i dolar był najtańszy od końca 2017 roku przebijając minima ze stycznia.

Dane z Europy

Dzisiaj od rana poznaliśmy odczyty od naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Zamówienia w niemieckim przemyśle wbrew oczekiwaniom nie wzrosły w marcu o 0,5% ale spadły o 0,9%. Słabsze dane z Europy w połączeniu z dobrymi z USA są właśnie powodem, że dolar jest najsilniejszy względem euro od miesięcy. Również informacje z Czech nie były miłą niespodzianką. Zarówno produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna okazały się słabsze od oczekiwań.

Zwyżki cen ropy naftowej

Napięcie na linii Iran-USA podnosi ceny ropy. Analitycy boją się ograniczenia eksportu z Iranu. To z kolei zmniejszyłoby ilość surowca na rynkach światowych tym samym podnosząc jego cenę. Powodem są wypowiedzi Donalda Trumpa krytykujące porozumienie z 2015 roku ściągające sankcje. Termin na decyzję wyznaczony został do końca tygodnia. Oznacza to, że możemy mieć gorące dni na rynku czarnego złota. Warto zwrócić uwagę, że ropa amerykańska osiągnęła 70 dolarów za baryłkę. Jest to pułap, przy którym produkcja z łupków i otwieranie nowych źródeł wydobycia jest opłacalna. Wraz z drożejącą ropą w górę odbiły też rosyjskie ruble.

Dzisiaj w Wielkiej Brytanii Majowe Święto Bankowe, a w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl