Chcesz zarabiać więcej? Ucz się języków obcych!

4954719152_e06d1ffdb2

Płynna znajomość języka obcego, głównie angielskiego, już w pierwszym roku pracy pozwala na średnie zarobki o ok. 5% wyższe niż w przypadku osób, które posługują się wyłącznie językiem ojczystym – później ta wartość przekracza nawet 30%[1]. Jaką metodą nauki wybrać, aby szybko i efektywnie poprawić swoje kompetencje językowe i przyspieszyć rozwój kariery zawodowej?

Wyższe zarobki

Osobom, które posługują się przynajmniej jednym językiem obcym na poziomie zaawansowanym, łatwiej jest znaleźć dobrą pracę. Z danych portalu Pracuj.pl wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku ok. 45% pracodawców poszukiwało kandydatów płynnie posługujących się językiem angielskim[2]. Na drugim miejscu pod względem popularności był język niemiecki (ok. 9%), na kolejnych m.in. francuski (2%), włoski (1,2%) i hiszpański (0,9%)[3]. Zapotrzebowanie na pracowników dobrze znających język angielski jest najwyższe. Coraz częściej jednak dodatkowym atutem dla pracodawców jest znajomość innego języka obcego.

Poligloci zarabiają więcej

Płynna znajomość jednego języka obcego, głównie angielskiego, pozwala na średnie zarobki o 10-20% wyższe niż w przypadku osób, które posługują się wyłącznie językiem ojczystym[4]. Osoba, która płynnie posługuje się językiem angielskim i jeszcze innym językiem (przede wszystkim: francuskim, hiszpańskim i włoskim) może liczyć często na ponad 30% większe wynagrodzenie niż pracownik, który nie zna języków obcych[5].

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) za rok 2013 wynika, że w branży usług dla biznesu średnia wysokość wynagrodzenia dla osób posługujących się płynnie językiem angielskim wyniosła 5600 zł brutto. Natomiast ci pracownicy, którzy znali go słabiej, mogli liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 4000 zł brutto[6]. Podobnie jest także w innych sektorach. Dla przykładu, główny księgowy bez znajomości języka obcego zarabia średnio 5000 tys. zł brutto, natomiast wynagrodzenie dla pracownika na podobnym stanowisku, który bardzo dobrze posługuje się językiem obcym, w niektórych przedsiębiorstwach, przekracza nawet 9000 zł brutto[7]. Co ciekawe, główny księgowy, który bardzo dobrze zna język angielski, może liczyć na wyższą pensję niż osoba zatrudniona w innej firmie na wyższym stanowisku (np. dyrektorskim) posługująca się wyłącznie językiem ojczystym[8].

Rynek pracy wciąż potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, a płynna znajomość języków obcych uznawana jest za atut. Nawet w branży IT, czyli najszybciej rozwijającej się gałęzi gospodarki, w 2013 r. znaczną barierę w zatrudnieniu i awansie stanowił brak płynnej znajomości przynajmniej jednego języka obcego[9].

Znajomość więcej niż jednego języka obcego również wpływa na wysokość wynagrodzenia. Jednak dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich i menadżerskich. Płace kierowników, którzy płynnie posługują się językiem angielskim, a oprócz tego także innym językiem obcym, są o ok. 20% większe niż u pracowników na takich samych stanowiskach, znających dobrze wyłącznie język angielski[10].

Nauka może być przyjemna

Kompetencje językowe wciąż są często traktowane są jako atut, który potrafi zadecydować o pozytywnym przebiegu procesu rekrutacji i dalszym rozwoju kariery zawodowej. Naukę języków obcych rozpoczyna się obecnie na wczesnym etapie szkolnym i kontynuuje najczęściej przez kilkanaście lat. Jednak wciąż często zdarza się tak, że na koniec procesu edukacji osiągany poziom znajomości języka obcego odbiega od oczekiwań. Rozwiązaniem jest poprawa kompetencji językowych we własnym zakresie. Najlepiej takim sposobem, który sprawi, że nauka języka będzie i szybka, i skuteczna.

Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie nauczania. Pomagają one połączyć przyjemne z pożytecznym. Niewiele osób ma czas, żeby po pracy uczęszczać na regularne kursy językowe. W dodatku bardzo często wyglądają one podobnie do zajęć w szkole czy na uczelni. Tymczasem metoda SITA pozwala na efektywną naukę w domowym zaciszu. Urządzenie SITA pomaga wprowadzić organizm w stan odprężenia. Wówczas szybciej zapamiętuje się nowe informacje. Potrzeba tylko kilku lekcji, żeby zacząć porozumiewać się w danym języku obcym.

Metoda SITA jest rozwiązaniem, które zwiększa zasób słownictwa i przełamuje bariery w rozmowie w języku obcym z innymi osobami. Polepszanie umiejętności językowych metodą SITA pomoże w rozwoju kariery zawodowej. Dzięki niej można, dla przykładu, poprawić sprawność w posługiwaniu się językiem angielskim i rozpocząć naukę innego języka (np. niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego). Metoda SITA pozwala na efektywną nauką dwóch języków obcych. Przyswajanie nowych informacji odbywa się w stanie relaksu, dzięki czemu wysiłek włożony w naukę jest mniejszy niż przypadku tradycyjnych kursów językowych, a sam proces nauki języka obcego przebiega znacznie szybciej. Na zdobycie umiejętności posługiwania się językiem obcym w stopniu podstawowym potrzebujemy niespełna 44 godzin. Czy osiągniemy ten cel w 7 dni poświęcając na naukę 6,5 godziny dziennie czy zdecydujemy się uczyć przez 20 dni po niespełna 2,5 godziny dziennie, zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.