Czy 2018 rok przyniesie ze sobą kryzys finansowy?

czy-2018-rok-przyniesie-ze-soba-kryzys-finansowy.jpg

W ostatnim czasie na rynku coraz mniej mówi się o prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu finansowego, wszystkie oczy zostały skierowane w stronę kryptowalut. Czy słusznie? Nie, ponieważ do kryzysu globalnego spowodowanego przez rynek akcji w Stanach Zjednoczonych zbliżamy się wielkimi krokami.

Na ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej stopy procentowe zostały podwyższone, był to scenariusz w pełni zdyskontowany przez rynek. FED w dalszym ciągu uparcie dąży do trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 roku oraz prognozuje dwie na 2019 rok, do których prawdopodobnie nigdy nie dojdzie.

Spread rentowności – zbliżają się kłopoty

Nadchodzące kłopoty zwiastuje spadek spreadu rentowności pomiędzy 10 letnimi i 2 letnimi obligacji.

spread rentownosci

Źródło: Bloomberg

Powyższa grafika przedstawia różnicę pomiędzy rentownością długoterminowych oraz krótkoterminowych obligacji. Z kolei linia czerwona wyznacza poziom zerowy. Trzy ostatnie recesje zostały zapowiedziane przez spadek rentowności poniżej 0. Było to jednoznaczne z zaprzeczeniem praw ekonomii. Krótkoterminowe pożyczki stały się o wiele droższe od tych długoterminowych. Poniżej poziomu linii zera pojawiły się także problemy z płynnością na rynku międzybankowym, banki zaczęły ściągać dług z rynku – każdy szukał wolnej gotówki. W takich warunkach rynkowych także i brokerzy likwidowali linie kredytowe dla swoich klientów.

Różnica w rentowności systematycznie spada od zakończenia QE wprowadzonego przez Rezerwę Federalną. Przez 2017 rok spread spadł o 75 punktów bazowych, jeżeli trend zostanie utrzymany, to w 2018 roku znajdzie się na poziomie -0.25 proc., co oznaczałoby recesję. W związku z tym największe prawdopodobieństwo wystąpienia recesji przypada na IV kwartał 2018 roku oraz na początek 2019 roku.

Buffet Indicator

Kapitalizacja giełdy amerykańskiej wynosi już 133 procent amerykańskiej gospodarki, co zostało zobrazowane na powyższej grafice. Wycena giełdy mierzona PKB znalazła się wyżej niż w 2007 roku. Natomiast rekord przypada na 2000 rok, gdzie kapitalizacja giełdy w Stanach Zjednoczonych wynosiła już 150 procent PKB.

Buffett indicator

Reasumując, amerykańskie akcje na tle gospodarki Stanów Zjednoczonych są bardzo drogie. Niemniej jednak różnica w oprocentowaniu długoterminowego i krótkoterminowego długu nie wskazuje na większą przecenę akcji w pierwszej połowie 2018 roku.

Banki centralne – zmiana globalnej polityki monetarnej

Od 2009 roku banki centralne zaczęły dostarczać płynność na rynek kapitałowy w postaci QE. Jako pierwsza wychyliła się Rezerwa Federalna, w jej ślady poszły pozostałe największe banki centralne na świecie. Według Deutsche Banku od 2018 roku banki centralne zamierzają zmniejszyć skalę luzowania ilościowego, natomiast Rezerwa Federalna zacznie wyprzedaż papierów wartościowych zgromadzonych podczas programu QE.

rolling 12 month balance sheet

SP500 – analiza techniczna

Z punktu widzenia analizy technicznej możemy mówić o słynnym powiedzeniu „sky is the limit”. Od listopada 2016 roku indeks S&P 500 znajduje się w nieustannym trendzie wzrostowym przerywany bardzo małymi korektami. Opory znajdują się jedynie na psychologicznych poziomach jak 2700 czy też 2800 punktów. Jeżeli obecne wzrosty utrzymają się, to do czasu kryzysu finansowego indeks prawdopodobnie dotrze w okolicę 2900 punktów.

Notowania S&P 500, interwał dzienny

notowania sp500

Źródło: Admiral Markets