Konkurencja na polskim rynku hostingowym jest bardzo duża. Klienci często zmieniają usługi, na których trzymają swoje strony internetowe. Według danych DNS w drugim kwartale 2016 roku hosting zmieniany był średnio 467 razy dziennie. To aż o 48 razy więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Szukamy usług, które spełnią nasze oczekiwania. W jaki sposób znaleźć najlepszy hosting i czym powinien się on charakteryzować?

Poszukiwania w najlepsze

Polski webmaster może przebierać w ofertach usług hostingowych, ale znalezienie tej najlepszej w praktyce oznaczałoby konieczność testowania wszystkich usług. Oczywiście – nie jest to rozsądne rozwiązanie, ale warto jednak na podstawie kilku kryteriów wybrać parę usług hostingowych, a następnie je przetestować w celu wskazania takich, które spełniają nasze oczekiwania.

  1. Darmowy okres testowy – można powiedzieć, że na polskim rynku darmowy okres testowy jest już standardem. Oferują go i mniejsi, i więksi gracze. Np. hosting WWW na AZ.pl pozwala na 14 dni okresu testowego, ale wiele firm oferuje np. tylko 7 dni na taki test. Oczywiście im dłużej, tym lepiej, gdyż mamy więcej czasu na dokładniejsze sprawdzenie usługi.
  2. Ograniczenie do jednej domeny – w dalszym ciągu istnieją hostingi WWW, które oferują konta, gdzie możemy korzystać wyłącznie z jednej domeny i tylko jednej bazy danych. Korzystanie z takiej oferty nie ma sensu, gdyż zdecydowana większość firm nie stawia takich ograniczeń.
  3. Uptime – oznacza czas nieprzerwanej pracy serwera. Jeden z wyjątkowych wyników pod tym względem należy do firmy Stratus Technologies, której serwer nie był resetowany przez… 24 lata. Skonstruowano go tak, że można w nim wymieniać części bez jego resetowania. W praktyce jednak warto szukać serwerów, które mają uptime od 99,95% wzwyż. 100 % jest trudne do osiągnięcia m.in. ze względu na konieczność aktualizowania oprogramowania.
  4. BOK – to, jak działa biuro obsługi klienta, ma ogromne znaczenie. Warto sprawdzić, w jakich godzinach możecie korzystać z pomocy, czy jest ona dostępna w soboty i niedziele, a także, jaka jest jej jakość. Ową jakość możemy sprawdzić, po prostu wysyłając kilka pytań. Na tej podstawie jesteśmy w stanie ocenić szybkość odpowiedzi i to, czy są one wartościowe. Czy BOK rozwiązał nasz problem?
  5. Panel administracyjny – cPanel i Direct Admin to dwa najbardziej popularne panele zarządzania serwerem. Niektóre hostingi oferują klientom również całkowicie autorskie rozwiązania. Tak naprawdę każde z wymienionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a najlepszym sposobem oceny jest po prostu sprawdzenie tych paneli podczas okresu testowego.
  6. Jakie usługi w cenie – firmy hostingowe oferują klientom przeróżne pakiety. Co można otrzymać w cenie? Np. certyfikat SSL, darmową domenę na 12 miesięcy, do dyspozycji instalator CMS, SSH, bazy danych PostgreSQL, cykliczne zadania CRON, najnowszą wersję PHP. Tak naprawdę jednak klient musi ocenić, jakie usługi będą mu rzeczywiście potrzebne. Opcją dodatkową może być również rozszerzony backup z możliwością przywrócenia wersji strony sprzed np. 30 dni.
  7. Kopie zapasowe – hosting musi zapewniać kopie zapasowe danych. Klient powinien mieć możliwość odtworzenia swojego konta np. sprzed 3 czy 7 dnia, a często poszczególne firmy umożliwiają odtworzenie nawet starszej wersji konta użytkownika.
  8. Ograniczenia dla konta klienta – każde konto hostingowe wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku panelu Direct Admin użytkownik po zalogowaniu widzi m.in. poniższe informacje. Tzw. Max jest uzależniony od wykupionego pakietu. W tym przykładzie widzimy m.in. limit plików, limit wiadomości e-mail, ale z drugiej strony nie mamy limitu kont FTP czy baz danych.limit wiadomości e-mail

9. Opinie o usłudze – o każdej popularnej usłudze można znaleźć w sieci wiele opinii. Warto brać je pod uwagę, ale zachowując zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że firmy hostingowe mają tysiące klientów, a w sieci opinie wystawiają najczęściej osoby niezadowolone. Najlepszą rekomendacją jest pozytywna ocena znajomego z branży, szczególnie osoby, która korzysta z danej usługi hostingowej od wielu lat.

Najlepszy odnaleziony?

Jak już wspominaliśmy, nie da się wskazać najlepszego hostingu na rynku, ale zaproponowane przez nas kryteria powinny pozwolić wybrać kilka usług, które warto przetestować. Wśród nich na pewno znajdzie się hosting WWW, który pozytywnie zaskoczy użytkownika.