Darowizna samochodu – jak zrobić to dobrze?

    samochód

    Masz samochód i chcesz go przekazać w formie darowizny? Pamiętaj o dopełnieniu kilku formalności – także tych związanych z ubezpieczeniem komunikacyjnym. Poznaj więc wskazówki, dzięki którym proces darowizny przebiegnie sprawnie i poprawnie.

    Darowizna to umowa, która pozwala na przekazanie prawa własności innej osobie. Oznacza nieodpłatne zrzeknięcie się części swojego majątku, np. samochodu. Nie można jednak ot tak sobie podarować auta – wszystko musi odbyć się zgodnie z wymaganymi formalnościami.

    Darowizna samochodu – rodzaje

    Darowizna samochodu może występować w kilku wariantach, co pozwoli na wybór opcji najbardziej dopasowanej do potrzeb i oczekiwań.

    • Darowizna udziału we współwłasności

    Umowę można sporządzić bez obecności notariusza. Osoba obdarowana zobowiązuje się do złożenia zeznania w urzędzie skarbowym oraz uregulowanie podatku (o ile trzeba go zapłacić).

    • Darowizna z poleceniem

    W tym przypadku darczyńca może zastrzec sobie prawo do sporadycznego korzystania z pojazdu, np. w formie przewożenia przez obdarowanego w miejsca wskazane przez darczyńcę.

    • Darowizna na rzecz małżonka

    Umowa darowizny może obejmować przekazanie konkretnej rzeczy jednemu lub obojgu małżonkom.

    • Darowizna z zastrzeżeniem warunku

    Istotą jest przekazanie auta pod pewnym warunkiem. Przykładem może być np. zdanie prawa jazdy przez dziecko w konkretnym terminie itp.

    Jak sporządzić umowę darowizny samochodu?

    Podstawą do przepisowego przekazania prawa własności jest umowa darowizny. Musi mieć formę pisemną, w której zostaną zawarte m.in. takie aspekty jak:

    • data i miejsce zawarcia umowy,
    • dane stron zawierających umowę,
    • dane samochodu,
    • oświadczenie darczyńcy o dotychczasowych prawach do samochodu,
    • oświadczenie darczyńcy o przekazaniu auta w formie darowizny,
    • wartość samochodu,
    • termin przekazania przedmiotu umowy darowizny.

    Warto także umieścić zapis Kodeksu cywilnego regulujący te aspekty. Koniecznością jest złożenie podpisów na każdym egzemplarzu umowy.

    Co z ubezpieczeniem OC?

    Przekazując samochód w darowiznę, pozostaje jeszcze kwestia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Tutaj jest podobnie jak w przypadku sprzedaży pojazdu. Fakt przekazania auta osobie trzeciej należy zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel ma prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki. Osoba obdarowana wcale nie musi godzić się na nową stawkę – może wykupić polisę u innego ubezpieczyciela, np. korzystając z kalkulatora dostępnego na https://rankomat.pl/tanie-oc. Koniecznością jest jednak wypowiedzenie umowy w formie pisemnej. Można tego dokonać w dowolnym momencie.