Darowizna samochodu w rodzinie – co warto wiedzieć?

0
ceo.com.pl Darowizna samochodu w rodzinie co warto wiedzieć

Bliska Ci osoba zamierza przekazać samochód w formie darowizny? A może Ty chcesz dokonać przeniesienia prawa własności na kogoś z rodziny? Sprawdź, jak wygląda ten proces w od strony formalnej. Istnieje bowiem wiele kwestii, które wymagają sformalizowania.

Samochód jest popularnym przedmiotem darowizny – najczęściej przekazywanym członkowi rodziny, np. dziecku, wnuczkowi. Jeśli wręczenie auta ma być związane z jednoczesnym przeniesieniem prawa własności, trzeba dopełnić kilku formalności.

Krok 1. Sporządzenie umowy darowizny

Umowa darowizny to podstawa, jeśli chodzi o kwestie formalne związane z przekazaniem samochodu. Taki dokument należy sporządzić niezależnie od tego, czy stronami są członkowie rodziny czy osoby niespokrewnione.

Warto pamiętać, że umowa darowizny musi mieć formę pisemną. Nie istnieje jeden konkretny wzór, dlatego może mieć dowolną treść. Ważne jest jednak to, aby umowa zawierała kilka konkretnych elementów, takich jak:

  • dokładny opis przedmiotu darowizny, tj. informacje o roczniku, marce, modelu, wersji wyposażenia, pojemności silnika, koloru nadwozia, dotychczasowym przebiegu
  • dane darczyńcy
  • dane obdarowanego
  • wartość pojazdu.

Umowa powinna zostać opatrzona datą jej zawarcia oraz datą przekazania przedmiotu darowizny.

Krok 2. Zgłoszenie do urzędu skarbowego

Darowizna, mimo że samochód przekazywany jest członkowi rodziny, musi zostać zgłoszona w urzędzie skarbowym. W tym celu należy wypełnić stosowny formularz. Należy pamiętać, że zgłoszenia trzeba dokonać nie później niż w ciągu 6 miesięcy od przekazania samochodu osobie obdarowanej.

Krok 3. Rozliczenie i zapłata podatku od darowizny

Darowizny obciążone są podatkiem, dlatego koniecznością jest uregulowanie należności. Obowiązek ten oraz wysokość opłaty uzależniona jest m.in. od stopnia pokrewieństwa oraz od otrzymanych do tej pory darowizn.

Więcej o kwestiach podatkowych związanych z umową darowizny można zapoznać się w artykule pod adresem https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-co-warto-wiedziec/.

Krok 4. Ubezpieczenie otrzymanego samochodu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podarowany pojazd będzie miał ważne ubezpieczenie OC. Jeśli tak, nowy właściciel nie będzie musiał podpisywać nowej umowy z ubezpieczycielem, o ile rekalkulacja składki okaże się korzystna.

Czytaj również:  Służba zdrowia może sobie nie poradzić bez wzrostu nakładów społeczeństwa. Konieczna publiczna debata na ten temat

Jeżeli jednak obdarowany chce, może zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. W tym celu należy złożyć wypowiedzenie dotychczasowej umowy i – korzystając np. z serwisu https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/ – wybrać tańsze ubezpieczenie OC.