Dlaczego Polacy się zadłużają i co zrobić, gdy pojawią się problemy ze spłatą długu?

problemy ze spłatą długu

Życie na kredyt jest obecnie codziennością milionów Polaków. Mnóstwo dorosłych rodaków przyznaje, że korzystało z kredytów i pożyczek lub też ma na swoim koncie choć jedno aktywne zobowiązanie kredytowe. Co to oznacza? Otóż nasze zadłużenie z roku na rok rośnie, a coraz więcej osób zaczyna mieć problem z regularną spłatą swoich zobowiązań.

Zaciąganie kredytów czy też pożyczek nie jest niczym złym – pod warunkiem, że dbamy o to, aby regularnie płacić ratę swojego zobowiązania. Niestety nie każdy jest w stanie dobrze oszacować swoje możliwości finansowe. Często bowiem bierzemy na swoje barki zbyt wiele zobowiązań lub decydujemy się na zbyt wysoką ratę kredytu. Dlaczego Polacy się zadłużają? Co zrobić w momencie, gdy długi zaczynają stanowić poważny problem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jakie są powody zadłużania się wśród Polaków?

Powodów, które mogłyby wydawać się dobre do tego, aby wziąć kredyt, jest wiele. W naszym kraju można jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych celów kredytowych osób, które składają wnioski o przyznanie gotówki.

Zakupy na raty

Najczęściej zadłużamy się w celu zakupu sprzętu RTV i AGD do domu. Nagła awaria pralki i brak oszczędności nie pozostawia bowiem innego wyboru, jak zakup nowego urządzenia na raty. Sprzęty takie jak np. telewizor, lodówka czy piekarnik kosztują dość sporo i zazwyczaj na ten cel trzeba przeznaczyć minimum kilkaset złotych, choć najczęściej kwoty dobrych sprzętów zaczynają się od 1000 zł wzwyż. Jak wiadomo, nie da się normalnie funkcjonować bez podstawowych sprzętów RTV i AGD, więc zakup za pożyczone pieniądze jest rozwiązaniem, które stosuje wiele osób. Nawet jeśli mamy własne oszczędności, to często żal nam jest je przeznaczać na ten cel i zostawiamy je na „czarną godzinę”, robiąc zakupy na raty.

Remont lub budowa/zakup nieruchomości

Kolejną rzeczą, na którą często zadłużają się Polacy, jest remont nieruchomości lub też zakup własnego domu bądź mieszkania. Pożyczanie pieniędzy na nieruchomość jest przede wszystkim domeną młodych małżeństw oraz osób w okolicy 30 roku życia. Okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego jest bardzo długi i wynosi czasem 20, a nawet 30 lat. Im wcześniej więc zdecydujemy się na takie zobowiązanie, tym lepiej, ponieważ mamy większe szanse na otrzymanie zobowiązania z racji młodego wieku. Oczywiście młody wiek nie determinuje decyzji banku i z pewnością przeanalizuje on także szereg innych czynników. W naszym kraju tylko mała grupa osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości z własnych pieniędzy. Większości pozostaje zaciągnięcie kredytu po to, aby spełnić marzenie o własnym kącie.

Kredyt na samochód

Kolejną rzeczą, na którą chętnie się zadłużamy, jest samochód lub też inny środek transportu np. motor. Nie da się ukryć, że dobre i nowe auto nie jest tanie i trzeba na nie przeznaczyć trochę pieniędzy. Polacy, którzy chcą zwiększyć swój komfort przemieszczania się do pracy, na zakupy lub nawet wakacje, decydują się na kredyty konsumpcyjne na zrealizowanie właśnie tego celu. W bankach są również dostępne specjalne kredyty samochodowe, które można przeznaczyć właśnie na zakup auta. Ogólnie rzecz biorąc zadłużenia Polaków, wyglądają bardzo podobnie. Wielu z nas zamiast oszczędzania przez miesiące, a nawet lata wybiera szybką drogę do spełnienia swojego celu.

Problemy ze spłatą długu – dlaczego powstają?

Pożyczając pieniądze z banku, raczej nikt nie zakłada, że będzie miał problemy z tym, aby je oddać. Kredytobiorcy są nastawieni pozytywnie i niestety często też przeszacowują swoje realne możliwości. Nagła utrata pracy, poważna choroba lub też inne zdarzenie losowe może sprawić, że spłata wcześniej zaciągniętego kredytu będzie bardzo trudna a wręcz niemożliwa. Niekiedy powodem narastającego zadłużenia jest też zbyt duża liczba aktywnych zobowiązań oraz finansowanie każdej potrzeby pożyczonymi pieniędzmi. Dużym błędem jest także brak jakichkolwiek oszczędności, które mogłyby być bardzo przydatne podczas chwilowych problemów finansowych. Jak widać problem ze spłatą długów może pojawić się z wielu różnych powodów.

Jak poradzić sobie z długami?

Problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań to poważna sprawa, której nie należy bagatelizować. Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz działać od razu – jeszcze zanim dopuścisz do opóźnień w spłacie rat. W tym celu możesz skontaktować się ze swoim wierzycielem i wynegocjować nowe warunki spłaty. Dobrym pomysłem mogą być też wakacje kredytowe, które pozwolą Ci na jakiś czas odetchnąć od spłaty rat. W tym czasie możesz unormować swoją sytuację finansową, a w BIK nie pojawią się negatywne informacje na temat tego, że nie spłacasz swojego długu.

Jeśli spłacasz jednocześnie kilka kredytów, to możesz też rozważyć konsolidację. Polega ona na zmianie kilku rat w jedną, która jest niższa i przy tym łatwiejsza do spłaty. Dzieje się tak dzięki wydłużeniu okresu spłaty. W uzyskaniu korzystnego kredytu konsolidacyjnego może Ci pomóc doradca https://habza.com.pl/. Taka osoba znajdzie najlepsze rozwiązanie Twojego problemu, przeanalizuje oferty z kilku różnych miejsc i zaproponuje Ci kredyt dopasowany do Twoich obecnych możliwości. Konsolidacja długów pozwoli Ci odetchnąć od spłaty kilku kredytów jednocześnie i z pewnością może być dobrym krokiem w stronę wyjścia z zadłużenia.