Jak inwestować w złote monety inwestycyjne?

Jak inwestować w złote monety inwestycyjne

Monety bulionowe, to obok sztabek najpopularniejsza forma inwestowania w złoto fizyczne. Na rynku dostępnych jest wiele monet pochodzących z różnych zakątków świata. Na które warto zwrócić uwagę i jak bezpiecznie kupić monety inwestycyjne?

Czym dokładnie są monety bulionowe?

Monety bulionowe to monety wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna lub pallad, które są emitowane w celach inwestycyjnych, tzn.:

 • są bite w celu lokowania kapitału, a nie jako środek płatniczy,
 • ich wartość zależy przede wszystkim od rynkowej wartości kruszcu w nich zawartego, a nie od nominału (który ma znaczenie symboliczne).

Wagę monet bulionowych wyraża się w uncjach trojańskich – najczęściej jest to 1 uncja, czyli 31,1 gramów. W kwietniu 2024 roku za taką monetę należy zapłacić około 9 500 zł. Dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem, dostępne są także monety o wadze 1/2, 1/4, 1/10, czy 1/25 oz – proporcjonalnie tańsze. Jednocześnie warto pamiętać, że im większą monetę kupujemy, tym mniej zapłacimy za każdy gram złota. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://ascoin.pl/Ile-kosztuje-gram-zlota-news-pol-1609329960.html 

Najpopularniejsze monety inwestycyjne na świecie

Pierwszą – i do tej pory najpopularniejszą – monetą bulionową jest złota moneta Krugerrand. Krugerrand 1 oz zawiera pełną uncję trojańską złota, a oprócz tego niewielki dodatek miedzi, co nadaje mu charakterystyczny brązowy odcień, a także zwiększa jego odporność na zarysowania.

Najbardziej rozpoznawalne monety bulionowe świata, które charakteryzują się dużą płynnością (można je łatwo sprzedać i zbyć w razie potrzeby, w niemal każdym zakątku globu), to na przykład:

 • Kanadyjski Liść Klonu
 • Amerykański Orzeł
 • Australijski Kangur
 • Britannia
 • Wiedeński Filharmonik
 • Chińska Panda

Monety te są łatwo rozpoznawalne, a dodatkowo szczegółowo zdobione, dzięki czemu relatywnie trudno je podrobić. Pochodzą z renomowanych krajowych mennic, a ich zdobienie nawiązuje do historii i tradycji kraju, z którego pochodzą.

Złota moneta Krugerrand 1 oz
Złota moneta Krugerrand 1 oz

Gdzie bezpiecznie kupić monety i złoto inwestycyjne?

Współcześnie złoto inwestycyjne – sztabki i monety bulionowe – można bezpieczne kupić przez internet. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedniego sprzedawcę. Najlepszym wyborem będzie podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami, czyli dealer metali szlachetnych. Tacy sprzedawcy wysyłają wyroby ubezpieczonymi przesyłkami, a często też prowadzą stacjonarne punkty sprzedaży, gdzie można obejrzeć wyroby inwestycyjne lub skonsultować zakup z ekspertem. Przykładem jest ASCOIN, który prowadzi salon sprzedaży w Warszawie przy ul. św. Barbary 4, a także sklep internetowy pod adresem www.ascoin.pl.

Dla bezpieczeństwa transakcji najlepiej unikać zakupów od anonimowych osób w portalach aukcyjnych, lokalnych lub w grupach na mediach społecznościowych – wszystkich miejsc, gdzie trudno zweryfikować sprzedającego.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie każda złota moneta kwalifikuje się jako złoto inwestycyjne. Złotem inwestycyjnym są tylko monety, które:

 • Mają wysoką próbę – co oznacza, że są wykonane w całości lub prawie w całości z czystego złota. Złoto powinno stanowić minimum 90% stopu, co oznacza, że próba złota to minimum 900 tysięcznych.
 • Są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia.
 • Zostały wybite po 1 800 roku.

I co ważne, są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% rynkowej ceny złota, które jest zawarte w monecie. To właśnie odróżnia produkty inwestycyjne od monet historycznych czy numizmatów (których cena nie wynika przede wszystkim z aktualnej ceny złota). Warto też wiedzieć, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, a sprzedając je z zyskiem po minimum 6 miesiącach od zakupu, nie trzeba odprowadzać podatku na zasadach ogólnych ani też tzw. podatku Belki.