Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy umacniają dolara

0

Dolar amerykański zyskuje na wartości do innych walut po tym jak okazało się, iż na amerykańskim rynku w lipcu przybyło aż 255 tys. nowych miejsc pracy.  Jest to znacznie powyżej oczekiwanych przez analityków 188 tys. Do tego majowe i czerwcowe odczyty zostały zrewidowane w górę o ponad 18 tys. Natomiast stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 4,9 proc. Dane pokazują nam, iż słaby majowy odczyt był tylko wydarzeniem incydentalnym, a amerykański rynek pracy jest wciąż w bardzo dobrej kondycji. Oczywiście wzrosną teraz oczekiwania na to, iż Fed podwyższy stopy procentowe jeszcze w tym roku. Para EURUSD traci obecnie około 0,3 proc. i handluje poniżej poziomu 1,11. Para USDJPY zyskuje około 0,1 proc. i handluje powyżej poziomu 101,30 jenów. Para GBPUSD traci około 0,2 proc. i handluje poniżej poziomu 1,31.

Polski złoty jest najmocniejszy do euro od kwietnia a para EURPLN handluje już znacznie poniżej poziomu 4,30, ocierając się dziś o poziom 4,2650. Złoty zaliczył też kolejne dwuletnie maksimum do funta brytyjskiego, a para GBPPLN handluje już tylko niecałe 4 grosze powyżej psychologicznego poziomu 5 złotych. Polski złoty traci tylko nieznacznie do dolara po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, a para USDPLN handluje w okolicy poziomu 3,86.

Dolar australijski umocnił się do najwyższego od 3 tygodni poziomu do dolara amerykańskiego, po tym jak Bank Rezerwy Australii w swoim kwartalnym raporcie nie przedstawił żadnej prognozy odnośnie przyszłości stóp procentowych oraz pozostawił prognozę wzrostu gospodarczego i PKB na prawie niezmienionym poziomie. Para AUDUSD osiągnęła poziom 0,7665 dolara a obecnie, po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, handluje kilkadziesiąt punktów niżej.

Największymi poszkodowanymi silnego dolara są metale szlachetne. Złoto traci już ponad 0,9 proc. handlując poniżej poziomu 1348 dolarów za uncję, a srebro traci ponad 1,9 proc. handlując już poniżej psychologicznego poziomu 20 dolarów za uncję. Natomiast kontrakty na amerykańskie akcje, wspierane przez dobre wieści z rynku pracy, wskazują na pozytywne otwarcie indeksów, co może oznaczać utrzymanie się tychże indeksów na koniec tygodnia blisko historycznych maksimów cenowych.

Czytaj również:  Złoty coraz silniejszy

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital