Dolar będzie odrabiał straty. Prognoza kursu dolara, euro, franka

0

Trendy spadkowe na wszystkich głównych parach ze złotym. Możliwy test nawet 4,30 na EUR/PLN. Nieprzewidywalność polityki Trumpa ryzykiem dla rynków wschodzących. USD/PLN raczej bez szans na zejście poniżej 4,00. Ważny tydzień dla funta, posiedzenie Banku Anglii. Posiedzenie Fed może wesprzeć walutę amerykańską na najbliższe dni.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.12-30.01.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,3250 4,0475 4,0380 4,9600
Maksimum 4,5040 4,1500 4,2600 5,3330

EUR/PLN

EUR-PLN

Trend spadkowy na EUR/PLN cały czas jest kontynuowany. Kurs porusza się w ramach wyrysowanego kanału spadkowego. Wydaje się, że może to nie być koniec umocnienia polskiej waluty. Droga do testowania psychologicznego poziomu 4,30 jest otwarta. Nastroje na rynkach są cały czas dobre. W tym momencie sprzyja krajowej walucie to, że dolar pozostaje słaby na szerokim rynku. Początek prezydentury Trumpa nie okazał się tak dobry dla amerykańskiej waluty jak się wydawało. Póki co królują hasła i działania protekcjonistyczne a o tematach gospodarczych słychać niewiele. Słabe dane z piątku z USA na temat PKB także zatrzymały odreagowanie na dolarze. W efekcie krajowa waluta nadal się umacnia. Co istotne złoty jest także mocniejszy w relacji do innych walut krajów wschodzących. Pomijając dobry sentyment na szerokim rynku to jednak również wewnętrzne dane makro zadziałały in-plus. Obawy o wzrost gospodarczy w Polsce nieco przycichły. W tym tygodniu jednak sporo ciekawych wydarzeń nas czeka. Szczególnie środowe posiedzenie Fed może przynieść zwrot na dolarze. Co skutkowało by osłabieniem się złotówki. Oporem w przypadku korekty będzie 4,35.

CHF/PLN

CHF-PLN

Identyczną sytuację mamy na CHF/PLN. Kurs cały czas osuwa się na dół w wyrysowanym kanale spadkowym. Powody są identyczne jak w przypadku EUR/PLN. Na rynkach panuje bardzo dobry nastrój stąd frank nie jest już tak atrakcyjny. Co ważne kurs CHF/PLN przestał już reagować na notowania EUR/CHF gdzie od kilku dni kurs podąża na południe, co świadczy o sile szwajcarskiej waluty. CHF/PLN ma jeszcze niewielkie pole do umocnienia. Wsparciem w tym momencie będzie 4,04. Pamiętajmy jednak jak nieprzewidywalną osobą jest Trump, warto zwracać na to uwagę. W obecnym czasie wystarczy jedno zdanie, które może wywołać panikę na rynkach. W przypadku ruchu w górę oporem będzie 4,08.

Czytaj również:  Chińska odpowiedź na nowe amerykańskie cła osłabia kurs złotego wobec euro i dolara

USD/PLN

USD-PLN