Dolar będzie odrabiał straty. Prognoza kursu dolara, euro, franka

0

Trendy spadkowe na wszystkich głównych parach ze złotym. Możliwy test nawet 4,30 na EUR/PLN. Nieprzewidywalność polityki Trumpa ryzykiem dla rynków wschodzących. USD/PLN raczej bez szans na zejście poniżej 4,00. Ważny tydzień dla funta, posiedzenie Banku Anglii. Posiedzenie Fed może wesprzeć walutę amerykańską na najbliższe dni.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.12-30.01.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,3250 4,0475 4,0380 4,9600
Maksimum 4,5040 4,1500 4,2600 5,3330

EUR/PLN

EUR-PLN

Trend spadkowy na EUR/PLN cały czas jest kontynuowany. Kurs porusza się w ramach wyrysowanego kanału spadkowego. Wydaje się, że może to nie być koniec umocnienia polskiej waluty. Droga do testowania psychologicznego poziomu 4,30 jest otwarta. Nastroje na rynkach są cały czas dobre. W tym momencie sprzyja krajowej walucie to, że dolar pozostaje słaby na szerokim rynku. Początek prezydentury Trumpa nie okazał się tak dobry dla amerykańskiej waluty jak się wydawało. Póki co królują hasła i działania protekcjonistyczne a o tematach gospodarczych słychać niewiele. Słabe dane z piątku z USA na temat PKB także zatrzymały odreagowanie na dolarze. W efekcie krajowa waluta nadal się umacnia. Co istotne złoty jest także mocniejszy w relacji do innych walut krajów wschodzących. Pomijając dobry sentyment na szerokim rynku to jednak również wewnętrzne dane makro zadziałały in-plus. Obawy o wzrost gospodarczy w Polsce nieco przycichły. W tym tygodniu jednak sporo ciekawych wydarzeń nas czeka. Szczególnie środowe posiedzenie Fed może przynieść zwrot na dolarze. Co skutkowało by osłabieniem się złotówki. Oporem w przypadku korekty będzie 4,35.

CHF/PLN

CHF-PLN

Identyczną sytuację mamy na CHF/PLN. Kurs cały czas osuwa się na dół w wyrysowanym kanale spadkowym. Powody są identyczne jak w przypadku EUR/PLN. Na rynkach panuje bardzo dobry nastrój stąd frank nie jest już tak atrakcyjny. Co ważne kurs CHF/PLN przestał już reagować na notowania EUR/CHF gdzie od kilku dni kurs podąża na południe, co świadczy o sile szwajcarskiej waluty. CHF/PLN ma jeszcze niewielkie pole do umocnienia. Wsparciem w tym momencie będzie 4,04. Pamiętajmy jednak jak nieprzewidywalną osobą jest Trump, warto zwracać na to uwagę. W obecnym czasie wystarczy jedno zdanie, które może wywołać panikę na rynkach. W przypadku ruchu w górę oporem będzie 4,08.

Czytaj również:  Nakręca się spirala strachu

USD/PLN

USD-PLN

USD/PLN cały czas ustanawia nowe minima. Kurs spadł nawet poniżej 4,04. Obecnie jesteśmy grosz wyżej. Dolar pozostaje od początku stycznia słaby na szerokim rynku. Inwestorzy przestali wierzyć w pomysły nowego prezydenta. Póki co początek sprawowania władzy to głównie działania mające na celu zamykanie się USA na świat, a więc hasła protekcjonistyczne. O tak szumnie zapowiadanej ekspansji fiskalnej nawet nie było mowy. Stąd inwestorzy zaczęli wątpić w zapowiadane 3 podwyżki stóp w tym roku. Z pomocą może przyjść środowe posiedzenie Fed, które znów o tym wspomni. W tym tygodniu jest sporo danych z USA, które mogą wesprzeć notowania dolara. A więc ruch na USD/PLN w kierunku 4,00 jest mało prawdopodobny. Cały czas trzeba o tym pamiętać, że w dłuższej perspektywie fundamenty dolara są niezaprzeczalne. Program QE w strefie euro będzie trwał nadal. Ceny ropy naftowej, które miały wspierać wzrost inflacji wyhamowały. W przypadku ruchu w górę pierwszy opór stanowić będą okolice 4,06 a dalej 4,11 i zniesienie Fibonacciego.

GBP/PLN

GBP-PLN

Na GBP/PLN cały czas mamy trend spadkowy. Co prawda po konferencji Theresy May kurs funta zaczął odrabiać straty docierając do poziomu 5,11. Była to zaskakująca reakcja biorąc pod uwagę to, że pani premier nie wykluczyła twardego brexitu. Decyzja Sądu Najwyższego o tym kto ma zainicjować brexit nie wpłynęła znacząco na notowania brytyjskiej waluty. Dobra passa polskiej waluty pozwoliła odrobić nieco i zejść do poziomu 5,06-5,07. Spotkanie premier May z prezydentem USA też niewiele wniosło dla notowań brytyjskiej waluty. W tym tygodniu istotne dla notowań GBP/PLN będzie posiedzenie Banku Anglii. Owszem parametry polityki monetarnej pozostaną bez zmian. Istotne będą nowe projekcje dotyczące inflacji, które wymuszają jakby działania władz monetarnych. Stąd po samej decyzji Mark Carney wypowie się w tej kwestii. W przypadku ruchu w górę opór będzie stanowić 5,1050 czyli linia trendu spadkowego. Gdyby funt stracił choćby po konferencji Marka Carneya to wsparcie stanowić będzie 23,6% zniesienie Fibonacciego.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl