Duża podaż nowych mieszkań w Katowicach i Aglomeracji Śląskiej przyciągnie kupujących do rynku pierwotnego

0
Katowice

Podaż nowych mieszkań w Katowicach i innych miastach Aglomeracji Śląskiej utrzyma się w najbliższym czasie na wysokim poziomie. Ceny lokali z rynku pierwotnego mogą w tym roku jeszcze lekko wzrosnąć, za to ceny mieszkań na rynku wtórnym w tym rejonie powinny pozostać na dotychczas notowanych poziomach. Takie wnioski płyną z raportu E-VALUER INDEX 2017, przygotowanego przez Emmerson Evaluation.

E-VALUER INDEX 2017 to już czwarta edycja kompleksowego raportu na temat rynku mieszkaniowego w Polsce, przygotowywanego przez ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation. Raport obejmuje mediany[1] cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym oraz szczegółowe dane dla struktury ich sprzedaży.

Ostatnie lata były okresem boomu na rynku mieszkaniowym w całej Polsce. Dzięki dużemu zainteresowaniu klientów deweloperzy bili rekordy sprzedaży. Podobnie było w Katowicach i miastach aglomeracji. Na rosnący popyt branża mieszkaniowa odpowiedziała zwiększeniem podaży. Deweloperzy byli zatem ostatnio bardzo aktywni nie tylko w stolicy województwa śląskiego, ale i w pozostałych omawianych w raporcie miastach Aglomeracji Śląskiej  (Chorzów, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Sosnowiec i Mysłowice). Liczba pozwoleń na budowę wydanych w ubiegłym roku w Katowicach wyniosła 1615, w tym 1395 dla deweloperów. To tylko niewielki spadek w porównaniu do ubiegłego roku (1695 pozwoleń w 2015 roku). Wysoki poziom nowych inwestycji odnotowano także w przypadku wymienionych w raporcie miast Aglomeracji Śląskiej. Łącznie wydano 2360 pozwoleń, 1431 trafiło w ręce deweloperów.

Duże zainteresowanie Katowicami oraz okolicznymi miastami aglomeracji obserwujemy już od dwóch lat. Rekord w otrzymanych pozwoleniach na budowę padł w 2015 roku, ale w 2016 ich poziom był bardzo zbliżony. W najbliższej perspektywie można oczekiwać sporej podaży mieszkań na rynkach pierwotnych w tym regionie. To z kolei powinno wpłynąć na znaczące ograniczenie ewentualnych wzrostów cen – komentuje Radosław Ostrowski, dyrektor katowickiego oddziału Emmerson Evaluation.

Jak kształtują się ceny mieszkań?

Jak podaje raport E-VALUER INDEX 2017, w stolicy województwa śląskiego mediana cen nowych mieszkań wyniosła w 2016 roku 4957 zł/mkw. Mieszkania z drugiej ręki były już znacznie tańsze (3395 zł/mkw.). Wspólna mediana cen na rynku pierwotnym Chorzowa, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Sosnowca i Mysłowic sięgnęła 3938 zł/mkw. Tu także obserwowano duże różnice między cenami nowych i używanych lokali. Ceny na rynku wtórnym kształtowały się bowiem na poziomie 2691 zł/mkw.

katowice

Co ciekawe, w ubiegłym roku to mieszkania z drugiej ręki drożały najmocniej. W Katowicach wzrosły o 5%, a w miastach Aglomeracji Śląskiej o 4%. Tymczasem na rynku pierwotnym, zaobserwowaliśmy znacznie mniejsze wzrosty w Katowicach (2%) oraz stabilizację cen w miastach aglomeracji. W tym roku oczekujemy odwrócenia trendu. Bogata oferta nowych mieszkań przyciągnie kupujących i wpłynie na lekkie podwyżki cen na rynkach pierwotnych, które ze względu na wystarczającą podaż nie powinny jednak być zbyt dotkliwe – dodaje ekspert Emmerson Evaluation.

Jakie mieszkania kupowano najczęściej?

W przypadku struktury sprzedaży w Katowicach widać wyraźnie, że kupujący w tym mieście preferują małe i średnie metraże mieszkań. Lokale o pow. 35-50 mkw. stanowiły 40% sprzedanych mieszkań, niewiele mniej (38%) miało powierzchnię 50-70 mkw. Bardzo podobnie prezentują się dane dla katowickiego rynku wtórnego. W analizowanych miastach Aglomeracji Śląskiej zdecydowanie najpopularniejsze na rynku pierwotnym były mieszkania średnie, o powierzchni od 50 do 70 mkw. (52%). W przypadku mieszkań z drugiej ręki, podobnie jak w stolicy województwa, sprzedawano najczęściej lokale o metrażu od 35 do 50 mkw.sprzedaż mieszkań w katowicach

[1] Mediana (tzw. wartość środkowa, dzieląca zbiór na dwie równe części) lepiej odzwierciedla informację na temat cen nieruchomości niż średnia, ponieważ na jej wynik, nie wpływają pojedyncze wartości znacznie odchylające się od większości transakcji typowych w całym zbiorze (takie jak np. zakup jednej nieruchomości luksusowej).