Nowy fundusz V4C będzie oparty na finansowaniu z EFI i EBOiR

0
biuro firma biznes

Value4Capital, firma private equity działająca w Polsce i Europie Środkowej, przygotowuje się do uruchomienia kolejnego funduszu, V4C Polska Plus (Poland Plus), o docelowej wielkości 150 mln euro. Fundusz V4C Poland Plus będzie koncentrował się na inwestycjach typu private equity w małe i średnie przedsiębiorstwa, szczególnie w sektorze usług gdzie istniejące możliwości wzrostu organicznego i konsolidacji stwarzają potencjał dla tych firm do starania się o miano liderów w swoich branżach.

Nowy fundusz powstaje po zawarciu przez V4C umowy dotyczącej sprzedaży polskiej spółki Konsalnet Holding S.A., ostatniej spółki portfelowej obecnego funduszu V4C Eastern Europe, na rzecz China Security and Fire Company, inwestora branżowego z sektora usług ochrony i transportu gotówki.

Nowy fundusz V4C Poland Plus pozyskał 35 milionów euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) i 25 milionów euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). EBOiR jest inwestorem V4C od 2006 r., kiedy to zaangażował się w fundusz V4C Eastern Europe. Inwestycja EFI jest finansowana z Unijnego programu EFSI (European Funds for Strategic Investments) utworzonego w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy. Program EFI w ramach programu angażuje się w fundusze private equity aktywne w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Celem programu EFSI jest wspieranie finansowania i wdrażania inwestycji w Unii Europejskiej oraz zapewnienie lepszego dostępu do kapitału. Inwestycja EFI w fundusz V4C Poland Plus jest pierwszą, którą EFI realizuje w ramach programu EFSI. Pośrednio obejmuje ona również zaangażowanie Polskiego Funduszu Funduszy Wzrostu (PFFW) – utworzonego w ramach współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego i EFI.

„Nowy fundusz będzie pierwszym niezależnym funduszem, którym nasza firma będzie zarządzać po wyjściu z grupy bankowej w 2011 r.- mówi Bill Watson, Partner Zarządzający V4C. Z moimi partnerami, Jackiem Pogonowskim i Piotrem Misztalem, będziemy kontynuować współpracę z firmami średniej wielkości i pomagać im realizować ich ambicje, aby stały się liderami rynku. Mimo tego, że segment MŚP charakteryzuje się silnym wzrostem i potencjałem ekspansji, jest on często pomijany przez międzynarodowych inwestorów, a kapitał private equity koncentruje się w większych funduszach. Wsparcie ze strony EFI i EBOiR pomoże zapewnić kontynuowanie działalności inwestycyjnej w tej kluczowej części gospodarki”

Czytaj również:  PESA i Orlen coraz bardziej zaawansowane w budowie lokomotywy na wodór. Ma być gotowa w 2021 roku

Dyrektor Naczelny EFI Pier Luigi Gilibert skomentował: „Sektor private equity w Europie Środkowo-Wschodniej jest wciąż słabo rozwinięty w porównaniu z innymi regionami Europy, szczególnie dotyczy to segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestycje EFI w fundusz V4C Poland Plus korzystnie przyczynią się do rozwoju private equity w regionie, szczególnie w Polsce w sektorze małych i średnich firm. Jako EFI bardzo cieszymy się, że przyczyniamy się do ich rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej, oraz że zapewniamy firmom dostęp do alternatywnych źródeł finansowania.”

Anne Fossemalle, dyrektor EBOiR ds. funduszy inwestycyjnych powiedziała: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wspieramy pierwszy niezależny fundusz V4C, który jest długoletnim partnerem EBOiR. Nasza inwestycja w nowy fundusz potwierdza nasze pragnienie dalszego wspierania sektora private equity w Europie Środkowo-Wschodniej „.