EBC podnosi giełdy. Adobe z maksymalnym poziomem docelowym na Wall Street

Wall Street giełda (4)

Nie od dziś wiemy, że działania banków centralnych mają wpływ na zachowanie się indeksów giełdowych. Zazwyczaj to jednak amerykański Fed dawał impuls dla inwestorów do kupna akcji. Dziś jednak zrobił to Europejski Bank Centralny. To po decyzji, która została opublikowana o godzinie 13:45, indeksy ruszyły do góry.

Wcześniej po kilku dniach zysków, kontrakty na Wall Street zmierzały na południe prawdopodobnie ze względu na realizację zysków. Kontrakty futures na S&P 500 spadały o 0,3 proc., ale to się zmieniło po dobrych informacjach z Europy. Europejski Bank Centralny ogłosił, że postanowił wzmocnić swój program QE podjęty ze względu na pandemię koronawirusa o kolejne 600 mld euro. Rynek spodziewał się wzrostu programu PEPP o 500 mld euro. Dodatkowo EBC poinformował, że horyzont dla zakupów netto w ramach PEPP zostanie przedłużony co najmniej do końca czerwca 2021 r. W każdym przypadku Rada Prezesów będzie dokonywać zakupów aktywów netto w ramach PEPP do momentu, gdy uzna, że faza kryzysu związanego z koronawirusem zakończyła się.

Kolejne dobre wieści nadeszły ze Stanów Zjednoczonych. Liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od połowy marca poniżej 2 milionów, ponieważ firmy dostosowują się do środowiska, które zostało znacznie zmienione przez COVID-19. Nowe wnioski o państwowe zasiłki dla bezrobotnych wyniosły 1,877 mln za tydzień kończący się 30 maja, co oznacza spadek z 2,126 mln w poprzednim tygodniu, podał w czwartek Departament Pracy. Liczba nowych bezrobotnych spadła od czasu, gdy pod koniec marca osiągnęła rekordowy poziom 6,867 mln. Pomimo wciąż wysokiego poziomu odczytów, ostatnie dane sugerują, że najgorsze dla rynku pracy jest już za nami, w połączeniu z danymi ze środy, które pokazały mniejszy niż oczekiwano spadek miejsc pracy w sektorze prywatnym w maju.

Z punktu widzenia ciekawych informacji dla spółek, rynek przygląda się firmie Adobe. Jej cena akcji znajduje się przy historycznym szczycie i zbliża się do 400 USD za akcję. Analitycy Jefferies podnieśli poziom ceny docelowej dla spółki do najwyższego na Wall Street z 270 USD do 450 USD. Daje to spółce możliwość wzrostu o 15 proc. od ostatniej ceny zamknięcia. Adobe ma na Wall Street 19 rekomendacji kupna, 9 trzymaj i 1 sprzedaj.

Oprócz środowych danych odnośnie zmian zatrudnienia w sektorze prywatnym, dzisiejszej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych, kluczowe dla Wall Street mogą być również piątkowe dane NFP. Publikacja ta pokaże zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wraz ze stopą bezrobocia.

Departament Zarządzania Aktywami
Copernicus Capital TFI S.A.