EBC nie zmienił stóp procentowych

mario draghi Unia Europejska Euro
Mario Draghi

EBC nie zmienił stóp procentowych (refinansowa: 0,00%, stopa kredytu w EBC: 0,25%, depozytowa: -0,40%) potwierdzając swoją październikową decyzję o obniżeniu skali skupu aktywów (program APP) do 30 mld EUR miesięcznie od 1 stycznia, wydłużeniu czasu jego trwania przynajmniej do końca września 2018 r. oraz reinwestycjach środków z zapadających papierów wartościowych. Rada Prezesów nie dyskutowała kwestii struktury zakupów w ramach programu APP w przyszłym roku.

W najnowszych prognozach EBC (ponownie) wyraźnie zrewidował w górę wzrost PKB (por. wykres poniżej). Jednocześnie EBC podniósł projekcję inflacji na 2018 r. głównie ze względu na czynniki egzogeniczne (ceny paliw i żywności). Odnosząc się do prognozy inflacji na 2020 r. (inflacja HICP: 1,7% r/r, inflacja bazowa HICP: 1,8% r/r) M. Draghi podkreślił, że znajduje się ona blisko i poniżej poziomu 2% r/r. Kluczowe pytanie brzmi jednak, jak będzie wyglądała ścieżka konwergencji inflacji do celu EBC, w szczególności, czy inflacja na poziomie zgodnym z celem banku centralnego będzie mogła być utrzymana bez wsparcia ze strony luźnej polityki pieniężnej banku.

W komunikacie zauważono, że presja inflacyjna w strefie euro pozostaje ograniczona (także z uwagi na czynniki jednorazowe), a EBC póki co oczekuje na sygnały jej trwałego wzrostu. Bank spodziewa się spowolnienia inflacji na przełomie roku z uwagi na efekty statystyczne.

M. Draghi początkowo wskazał na silne tempo trwającej ekspansji (obejmującej wszystkie sektory gospodarki), w dalszych wypowiedziach opisywał ją jednak wciąż jedynie jako ożywienie. Podkreślił, że bilans ryzyk dla prognoz EBC pozostaje zrównoważony: z jednej strony negatywne ryzyko wiąże się z otoczeniem zewnętrznym (w tym ze zmianami na r. walutowym), z drugiej strony silny impet trwającego ożywienia może przyczynić się do pozytywnych niespodzianek w odczytach z gospodarki realnej.

Nie wykluczamy, że dalsze pozytywne niespodzianki ze sfery realnej strefy euro mogą spowodować, że program QE (z wyłączeniem reinwestycji) zostanie zakończony w 2018 r. Podwyżek stóp nie spodziewamy się jednak wcześniej niż w połowie 2019 r. (podwyżki stopy refinansowej oczekujemy dopiero za kadencji nowego Prezesa EBC).

Autor/Źródło: PKO Bank Polski