Eesti Energia wchodzi na szwedzki rynek energii elektrycznej

0

Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, rozpoczyna sprzedaż energii elektrycznej w Szwecji za pośrednictwem spółki Enefit. Oferta kierowana do gospodarstw domowych oraz do przedsiębiorstw będzie opierać się o rozwiązania cyfrowe oraz proste i elastyczne umowy usprawniające zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Szwecja jest już szóstym rynkiem w Europie, na którym Eesti Energia sprzedaje energię elektryczną.

 – Wspólny nordycko-bałtycki rynek energii elektrycznej umożliwia poszerzenie działalności również o Szwecję, której mieszkańcy w porównaniu do innych państw w Europie, bardzo często zmieniają sprzedawców energii. Ponadto, Szwedzi są bardzo otwarci na nowe i innowacyjne usługi, a ich zainteresowanie nowymi graczami na rynku jest dużepowiedział Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia. 

Oferta Enefit w Szwecji opiera się o rozwiązania cyfrowe, takie jak przyjazny dla użytkownika proces sprzedaży cyfrowej i aplikacja mobilna, która pozwala klientom wykorzystać swoje smartfony do lepszego zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Estończycy zdołali zmniejszyć rachunki za prąd o 15%.  

– W Estonii właściwie wszystkie usługi funkcjonują już na poziomie cyfrowym. Wybory parlamentarne odbywają się u nas online, a zagranicznym przedsiębiorcom funkcjonującym na estońskim rynku przyznajemy e-obywatelstwo. Jako jedni z pierwszych na świecie przenieśliśmy w sferę cyfrową odczyt energii elektrycznej. Bardzo mocno wierzymy w cyfryzację i jej pozytywny wpływ zarówno na codzienne życie konsumentów, jak i konsumpcję energii elektrycznej. W tym obszarze, szwedzki rynek jest na bardzo wysokim poziomie zaawansowania. Stale jednak pracujemy nad rozwiązaniami, które do tego rozwoju również mogą się przyczynićdodaje Sutter.

Oprócz usług cyfrowych, Enefit w Szwecji skupi się również na zaawansowanej obsłudze klienta opartej o doradztwo przy wyborze odpowiedniej umowy, oferując m.in. zarządzenie strategią zakupu energii elektrycznej klientom korporacyjnym. W przypadku klientów indywidualnych, Enefit na pierwszym miejscu postawi na szwedzkie rodziny. Klienci indywidualni będa mieć możliwość zawarcia nowej umowy przy użyciu telefonu komórkowego. Oprócz doradztwa przy podejmowaniu decyzji, Enefit udostępni również nowoczesną metodę płatności, która umożliwi wyrównanie miesięcznych kosztów energii elektrycznej w ciągu roku. Takie rozwiązanie ma pozwolić gospodarstwom domowym na jeszcze większą kontrolę wydatków.

Czytaj również:  W II kwartale br. Eesti Energia osiągnęła zysk w wysokości 9,4 mln euro

Rosnąca pozycja w regionie

Wejście na szwedzki rynek to element strategii Eesti Energia, zakładającej przejście z roli dostawcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich do sprzedawcy i dostawcy tych usług w regionie Morza Bałtyckiego. Obecnie Eesti Energia prowadzi sprzedaż energii elektrycznej w Estonii, Polsce, na Łotwie i Litwie oraz od marca br. w Finlandii.