Faktoring odwrotny – co powinieneś o nim wiedzieć?

faktoring

Faktoring odwrotny, który jest nazywany również odwróconym to jeden ze skutecznych sposobów finansowania przedsiębiorstwa. Dzięki tej formie wsparcia możliwe jest utrzymanie płynności finansowej Twojej firmy oraz uzyskanie stabilności w dosyć niepewnych czasach, z którymi obecnie mierzy się polski biznes.

Dlaczego płynność finansowa jest taka ważna

Płynność finansowa to czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na rozwój i codzienne funkcjonowanie niemal każdego przedsiębiorstwa. Utrzymanie jej na zadowalającym poziomie oznacza odpowiedni zapas środków i regulowanie w terminie należności wynikającej z prowadzenia firmy. Niestety, w obecnej sytuacji wielu kontrahentów prosi o faktury z wydłużonym terminem płatności, co jest ogromnym zagrożeniem dla płynności finansowej. Czekanie na pieniądze za wykonaną usługę są zamrożone, a przedsiębiorca nie może korzystać z owoców, jakie przynosi jego praca. Dobrym sposobem na zatory płatnicze jest faktoring, o którym więcej informacji znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym jest faktoring odwrócony?

Faktoring odwrócony albo dłużny to ciekawy rodzaj finansowania faktur. Najczęściej korzystają z niego firmy, które zaopatrują się u swoich kontrahentów w produkty lub usługi. Należności wynikające z wystawionych faktur są opłacane przez faktora, co w rezultacie tworzy zobowiązanie konieczne do uregulowania w określonym czasie. Firma musi spłacić kwotę wykupu powiększoną o odsetki. Ten rodzaj faktoringu pozwala na korzystanie z usług i zakup niezbędnych towarów bez konieczności natychmiastowej płatności. W wielu przypadkach możliwości oferowane przed faktoring odwrócony to ratunek dla przedsiębiorstw, którzy wykonują duże projekty z odroczoną płatnością.

Jak działa odwrócony faktoring?

Wyobraźmy sobie sytuację, że firma budowlana ma do wykonania zadanie na budowie swojego klienta. Żeby jednak było to możliwe, potrzebny jest sprzęt, materiały, ludzie i inne elementy, które składają się na skuteczną realizację. Jeśli jednak przedsiębiorca nie opłaci od razu usług niezbędnych do pracy, kontrahenci nie udostępnią mu sprzętu itp. W takiej sytuacji firma podpisuje porozumienie z faktorem, które bierze na siebie opłaty i otwiera swoistego rodzaju „linię kredytową”, która w określonym czasie będzie musiała zostać uregulowana. Gdy przedsiębiorca otrzyma zapłatę za wykonaną pracę, zwróci pieniądze firmie faktoringowej.

Jak to wygląda w praktyce

Sam proces uruchamiania i odwróconego faktoringu nie różni się zbytnio od innych rodzajów finansowania faktur. Poniżej znajdziesz opis całej procedury krok po kroku.

  1. Znajdujesz kontrahenta, który posiada niezbędne produkty lub świadczy potrzebne Ci usługi.

Zanim podpiszesz porozumienie z faktorem, musisz znaleźć firmy, które są Ci potrzebne, byś mógł wykonać usługę lub wyprodukować swoje towary.

  1. Zamawiasz u kontrahentów produkty lub usługi

Jeśli już zdecydujesz się na ofertę konkretnych firm, zamawiasz produkty lub usługi, których potrzebujesz i prosisz o fakturę.

  1. Przesyłasz faktury

Firma faktoringowa musi otrzymać od Ciebie faktury, które są konieczne do opłacenia. Przed przelaniem środków na konto kontrahenta zostaje przeprowadzona analiza dokumentów pod kątem finansowym i prawnym. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka godzin.

  1. Kontrahenci otrzymują pieniądze

Faktor przelewa na konto Twoich kontrahentów zapłatę za ich towary, a Ty możesz przystąpić do swojej pracy. Po jej ukończeniu i uzyskaniu zapłaty zwracasz pieniądze faktorowi, a Twoja „linia kredytowa” zostaje zamknięta.

Dlaczego warto wybrać faktoring odwrócony?

Zalet takiego rozwiązania jest wiele, ale najważniejsze z nich to prostota oraz jasne zasady. W przypadku kredytu obrotowego musisz liczyć się z wieloma formalnościami oraz koniecznością dostarczenia do banku stosownych dokumentów, które udowadniają Twoją opłacalność. W przypadku odwróconego faktoringu wszystko jest o wiele prostsze. Najważniejszym warunkiem jest to, żeby ani Twoja firma, ani przedsiębiorstwo kontrahenta nie widniały w bazach dłużników (KRD, BIG itp.). Koszty samej usługi, czyli prowizja, jaką pobiera firma faktoringowa, również nie jest wysoka i nie obniża znacznie Twojego zarobku. W zamian dostajesz stabilność oraz możliwość normalnego funkcjonowania.

Zadbaj o finanse swojej firmy

Jak widzisz, odwrócony faktoring to ciekawe rozwiązanie dla firm, które do swojej pracy potrzebują towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Dzięki temu rodzajowi finansowania faktur szybko uzyskasz niezbędne do funkcjonowania elementy i nie będziesz musiał martwić się koniecznością natychmiastowej zapłaty.

Warto wspomnieć też o dostępności faktoringu. Obecnie nie trzeba spełniać wielu warunków, a sam proces przyznawania dostępu do usługi jest maksymalnie uproszczony, co wpływa również na czas pojawienia się środków na koncie kontrahenta, z którym robisz interesy. Wszystko jest szybkie i nieskomplikowane. Dowiesz się więcej o mikrofaktoringu.