Giełdy w USA. Rynek pracy w Polsce

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Korekta na amerykańskiej giełdzie. Czy to już zapowiedź zmiany trendu? Dobre dane z USA z gorzkim akcentem produkcji przemysłowej. Zatrudnienie w górę, wynagrodzenia nie.

Bańka na giełdzie w USA

Coraz częściej w mediach pojawiają się analizy mówiące o przewartościowaniu spółek na amerykańskiej giełdzie. Jako dowód na tę teorię najczęściej podawany jest parametr cena/zysk. Mówi on o tym, ile lat musiałaby firma utrzymać obecny poziom zysków, by sama na siebie zarobić. Obecnie parametr ten osiągnął 24-krotność i przekroczył poziomy z 2008 roku. Więcej było co prawda w trakcie bańki internetowej, ale pamiętamy, jako to się wtedy skończyło. Powodem do zmartwień była dość silna przecena wczorajszego dnia, kiedy większość indeksów obsunęła się o około 1,5%.

Dane z USA

Wczorajsze dane ze stanów były mocno niejednoznaczne. Z jednej strony cieszy lepszy indeks FED z Filadelfii i szczególnie spadająca liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Odczyt na poziomie 232 tysięcy to bardzo dobry wynik. W przypadku tygodniowych danych nie można po jednych statystykach wyciągać daleko idących wniosków. Gdyby jednak  tendencja się utrzymała, powinno to pozwolić ponownie przyspieszyć amerykańskiej gospodarce, która ostatnio złapała zadyszkę. Świadczą o tym zresztą kolejne dane o produkcji przemysłowej publikowane tego samego dnia. Wzrosła ona o 0,2%, czyli 0,1% wolniej od i tak niewygórowanych oczekiwań.

Polski rynek pracy

Dane z polskiego rynku pracy są dość niejednoznaczne. Z jednej strony mamy rekordowy wzrost zatrudnienia. Z drugiej, pensje wcale nie rosną tak szybko jak sądzono, a w ujęciu miesięcznym wręcz spadły. Powodem tej sytuacji może być wzrost zatrudnienia na gorzej płatnych stanowiskach. Gdyby w lipcu nie zmieniły się dotychczasowe płace, to nowo zatrudniane osoby musiałyby otrzymywać około 60% średniej pensji. Czy są to dobre dane? Wzrost zatrudnienia zawsze cieszy, bo to więcej osób płacących podatki niż pobierających świadczenia. Miejmy nadzieję, że w przyszłości przełoży się to na wzrost wynagrodzeń.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna,
  • 16:00 – USA – raport Uniwersytetu Michigan

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl