HB Reavis w ciągu roku planuje zakończenie kilku biurowców w Warszawie

Grzegorz Strutyński

HB Reavis, europejski deweloper, bardzo dobrze ocenia koniunkturę na warszawskim rynku nieruchomości. Polska część firmy się rozwija, powiększa zespół i kończy kilka biurowców w Warszawie. Planuje też rozpoczęcie kolejnych inwestycji.

HB Reavis wybudował dotąd 760 tys. mkw. biur, magazynów i centrów handlowo-rozrywkowych na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Tylko w zeszłym roku portfel inwestycyjny firmy powiększył się o 93 tys. mkw., a w planach jest kolejnych 875 tys. mkw. W Polsce koncentruje się na powierzchniach biurowych, m.in. w Warszawie.

Na pewno dosyć istotna jest inwestycja Postępu 14 – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Grzegorz Strutyński, dyrektor handlowy HB Reavis. – To jest budynek, który zaczęliśmy budować około dwóch lat temu, w trochę innych warunkach rynkowych. Niedawno oddany i w połowie wynajęty cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem, dlatego mamy nadzieję skomercjalizować znaczną część tej powierzchni jeszcze w tym roku.

Spółka ma więcej inwestycji w zaawansowanej fazie.

– W grudniu tego roku oddamy kolejną fazę Gdański Business Center, my określamy to jako budynek C – około 21 tys. mkw., a w kwietniu przyszłego roku – budynek D liczący 29 tys. metrów. Budynek C będzie siedzibą spółki Aviva, która przeprowadzi się z Mokotowa na Muranów, w pobliżu ulic Pokornej, Inflanckiej. To bardzo ciekawa lokalizacja i wydaje się, że cieszy się dużym zainteresowaniem najemców – mówi Grzegorz Strutyński.

Na przyszły rok spółka planuje kolejne inwestycje, m.in. zamierza zakończyć I etap budowy biurowca przy stołecznym dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia. Kolejny etap ma się zakończyć się 2018 w roku, a łączna powierzchnia tych budynków przekroczy 63 tys. mkw.

– Oddajemy budynek West Station, który jest budowany w kooperacji z Polskimi Kolejami Państwowymi, właściwie z ich spółką, która nazywa się Xcity Investment i mamy nadzieję, że rozpoczniemy kolejną fazę West Station i że wystartujemy z nasz flagowy projekt przy ul. Chmielnej – mówi Grzegorz Strutyński

Jak dodaje, jego firma nie tylko buduje, lecz także z sukcesem zapełnia swoje biurowce najemcami.

Wynajęliśmy dotychczas 65 tys. mkw., wydaje się, że to jest bardzo dobry wynik na tle konkurencji. Pierwsze półrocze było dosyć dobre dla całego rynku, ale i w tym pierwszym półroczu byliśmy na jednym z czołowych miejsc wśród deweloperów warszawskich.

Dla samej spółki ostatni okres był bardzo korzystny. Oznaczał nie tylko wiele realizowanych inwestycji, lecz także rozwój strukturalny.

Myślę, że to jest rok dosyć dynamicznego rozwoju – ocenia dyrektor handlowy HB Reavis. – Zachodzą dosyć duże zmiany, powiększamy zespół, firma zatrudnia obecnie około 100 osób, to już jest znacząca liczba. I jesteśmy od paru dni w nowej siedzibie, co jest dla nas dużą zmianą mentalną, bo to jest zupełnie inny styl pracy. Pod kątem biznesu można powiedzieć, że „business as usual” z dużym wzrostem. Natomiast dla nas jako firmy to duże zmiany, bo jesteśmy dużo więksi i w nowym miejscu.

Jak dotąd HB Reavis, która w innych krajach regionu sporo inwestuje w powierzchnie handlowe oraz w mniejszym zakresie w magazynowe, w Polsce buduje tylko biura. Wprawdzie może się to zmienić, ale na razie  – jak zaznacza Grzegorz Strutyński z HB Reavis – plany te nie są mocno sprecyzowane.

Nie byliśmy do tej pory w stanie znaleźć wystarczająco dobrego projektu handlowego, który moglibyśmy rozpocząć. Nie wynika to z jakichś naszych ograniczeń, a raczej z tego, że nie znaleźliśmy jeszcze wystarczająco dobrych okazji na rynku.