Holandia – nadal pogrążona w kryzysie

0

Kryzys mocno dotknął gospodarkę Holandii, która wcześniej uchodziła za kraj odznaczający się stabilnością gospodarczą. Załamał się rynek nieruchomości. Rośnie bezrobocie. Pod koniec 2012 roku Holandia pogrążyła się w recesji po raz trzeci w przeciągu ostatnich czterech lat. Od 2009 roku, ten kraj co roku przekracza próg deficytu ustalony przez Unię Europejską. Pomimo tych trudności rząd w kwietniu nie zdecydował się na przyjęcie planowanego pakietu oszczędnościowego o wartości 4 mld euro. Prognoza wzrostu na 2014 rok została skorygowana z 0,75 proc. do 0,5 proc.

Główną przyczyną trudnej sytuacji gospodarczej jest kryzys na rynku nieruchomości. Od 2008 roku ceny domów i mieszkań spadły o 30 proc. Wielu Holendrów jest w ciężkiej sytuacji, gdyż wartość ich kredytu hipotecznego przekracza cenę posiadłości. Wartość hipotek wynosi łącznie 650 mld euro, co jest rekordową kwotą w strefie euro.

Kryzys już dawno dotknął wszystkie sektory gospodarki. Niespłacone kredyty stanowią duże obciążenie dla banków. W lutym czwartą największą instytucję w Holandii upaństwowiono za jedyne 4 mld euro. Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę ratingu Holandii do negatywnej. Rating AAA pozostaje stabilny.

Stagnację wzrostu obserwuje się również poza sektorem finansowym. Konsumpcja w Holandii obniżyła się, częściowo przez wzrost bezrobocia, który wzrósł do 7,5 proc. Siła nabywcza spada już od pięciu lat. W rezultacie popyt wewnętrzny nie stanowi już elementu dynamizującego gospodarkę.

Czytaj również:  Bezrobocie w Polsce w dół. FED studzi głowy inwestorów