IDC: dwucyfrowe spadki na rynku „starych” technologii, dwucyfrowy wzrost rynku Internetu Rzeczy i chmury

0

W ubiegłym roku, według analityków, zanotowano dwucyfrowe spadki na rynku PC, pamięci masowych oraz serwerów. Natomiast zanotowano wzrost inwestycji w nowe technologie – w ubiegłym roku wydatki na chmurę publiczną wzrosły o 25%.  Mimo tego wzrostu, są one znacznie niższe w porównaniu do rynków rozwiniętych.

Cyfrowa transformacja staje się faktem. Już blisko 58% europejskich firm stworzyło w ramach swojego działu biznesowego lub IT, jednostkę odpowiedzialną za cyfrową transformację. Jak szacuje IDC, do końca 2017 r. już ponad 80% przedsiębiorstw będzie posiadało zespół odpowiedzialny za cyfryzację. W przypadku co trzeciej firmy z listy Fortune 500, wzrost sprzedaży produktów i usług opartych na danych przewyższy już dwukrotnie wartość sprzedaży tradycyjnych produktów i usług. Jak na tym tle wygląda Polska?

Polskie firmy wydają więcej na nowe technologie

Badania firmy analitycznej IDC pokazują, że choć nadrabiamy technologiczne zaległości, to wciąż dzieli nas duży dystans od dojrzałych i dobrze zinformatyzowanych zachodnich rynków. Ale jest też dobra informacja: polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w nowe technologie. W ostatnich latach lokalne firmy z często niewielkich, rodzinnych organizacji przekształciły się w duże przedsiębiorstwa działające także poza granicami kraju, a ich menedżerowie zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że bez inwestycji w nowe technologie, w szczególności chmurę obliczeniową, analitykę, rozwiązania mobilne czy Internet Rzeczy, nie będą w stanie konkurować na globalnym rynku. Dla ponad połowy polskich firm priorytetem jest poprawa zadowolenia klienta z kierowanej do niego oferty, a nie da się tego osiągnąć nie poznawszy dokładnie jego preferencji, zainteresowań. Te informacje można pozyskać dzięki inwestycjom w rozwiązania Trzeciej Platformy. Firmy coraz częściej to rozumieją – zwraca uwagę Ewa Zborowska z IDC.

Dobrze pokazuje to struktura wydatków na IT. W ubiegłym roku znacząco, bo aż o 20,5% spadła sprzedaż rozwiązań opartych o tradycyjną architekturę typu klient-serwer. Firmy zmniejszyły wydatki nie tylko na komputery stacjonarne  – o 17,7% – ale także tablety – o 18,7%, serwery high-end (o 25,9%), serwery średniej klasy (o 12,1%) czy pamięci masowe – o 21,2%. Największy spadek zanotowano w obszarze serwerów „volume”– o 41,8%.  Rynek ratują inwestycję w nowe technologie – w ubiegłym roku zanotowano dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czy Internet Rzeczy, jednak na tle Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej są one wciąż relatywnie niewielkie.

Czytaj również:  Szybki internet napędza rozwój e-sportu. Prędkość 1 Gb/s może zrewolucjonizować tę branżę

Czas na chmurę

Jak szacuje IDC, do 2020 r. już co najmniej 45% oprogramowania oraz infrastruktury informatycznej w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu chmurowym. Tym samym, w 2020 r. inwestycje w rozwiązania chmurowe będą stanowiły 20% wydatków na infrastrukturę IT oraz 25% wydatków przeznaczanych na zakup oprogramowania, usług i sprzętu. Jak na tym tle wygląda Polska?