Ile pieniędzy zostało na dopłaty do mieszkań w MdM

1

Kiedy wyczerpią się środki przeznaczone na dopłaty w programie Mieszkanie dla młodych na 2017 rok? Jakie możliwości będą miały osoby chcące skorzystać z rządowego wsparcia, gdy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z przyszłorocznej puli zostanie wstrzymane? Komentarze na firm deweloperskich prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

W tym roku wnioski o dopłatę z MdM będą przyjmowane maksymalnie do kwoty 50 proc. budżetu przewidzianego na 2017 rok. Nie oznacza to, że klienci chcący nabyć mieszkanie z dopłatą będą musieli czekać aż do 2018 roku. W przypadku wstrzymania przyjmowania wniosków, trzeba będzie zaczekać do stycznia przyszłego roku, by szybko je ponownie złożyć. Na ten moment wykorzystano około 20 proc. z puli środków przeznaczonych na dopłaty na przyszły rok, z czego tylko w kwietniu aż 10 proc. Przy obecnym tempie przewiduje się, że wstrzymanie przyjmowania wniosków nastąpi w okolicy lipca.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Niezależnie od programów rządowych zawsze uwzględniamy potrzeby klientów. Zdajemy sobie sprawę z ich wrażliwości na cenę, dlatego nasza oferta dostosowana jest do bieżącej sytuacji rynkowej. Ze względu na ograniczoną dostępność wsparcia finansowego w ramach MdM część nabywców decyduje się na odłożenie zakupu w czasie. Osoby, które chciałyby skorzystać z rządowej dopłaty, ale nie moją na to szans, często rozważają inne możliwości finansowania i takim klientom przychodzimy z pomocą. Nasi doradcy zawsze starają się znaleźć najkorzystniejszą dla nabywcy formę finansowania zakupu mieszkania.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic

Dopłaty obejmują około 10 proc. wartości transakcji związanych zakupem mieszkań. Nie należy liczyć, że po wyczerpaniu środków w MdM na 2018 rok deweloperzy zdecydują się na obniżki cen w tej wysokości. Trudno tego oczekiwać, szczególnie przy tak dużym zainteresowaniu nowymi mieszkaniami jakie jest obecnie, które z pewnością utrzyma się w najbliższym czasie.

Czytaj również:  Historycznie wysoki PMI dla niemieckiego przemysłu = dobre newsy dla Polski

Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest

W naszych inwestycjach mieszkania spełniające wymogi programu MdM najczęściej sprzedawane są jako pierwsze. W projektach, których ukończenie zaplanowaliśmy w 2017 roku lokale, które oferowaliśmy w ramach MdM zostały już sprzedane. Klientom zainteresowanym zakupem w naszych nowych, warszawskich inwestycjach przy ul. Kałuszyńskiej i ul. Szklanych Domów doradzamy by skorzystali z dopłat w ramach budżetu na 2018 rok. Kilka tygodni oczekiwania dłużej na środki nie stanowi dla nas problemu, a nabywcom umożliwia uzyskanie rządowego dofinansowania.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

  • marta

    Wiem że no katowickim Nowym Tysiącleciu są jeszcze mieszkania z mdm, mam to osiedle na uwadze i złożyłam już nawet wniosek o dopłatę, mam nadzieję że spełniam warunki