Ile waluty kupują Polacy na wakacje?

wakacje

Ile pieniędzy wziąć na tygodniowy wyjazd all inclusive do Grecji, a ile na dwa tygodnie do Tajlandii? Euro czy dolary? Gotówkę czy kartę? Wszystko oczywiście zależy od naszych planów, kierunku i charakteru wycieczki, jednak jak wynika z danych Internetowykantor.pl polski turysta kupuje na urlop walutę za średnio 3 tys. zł do europejskich krajów, a na dalsze wyprawy za 6,5-7 tys. zł.

InternetowyKantor.pl przeanalizował zakupy kilku tysięcy swoich klientów, którzy zdeklarowali, iż kupują walutę w celach turystycznych. Okazuje się, że w 2014 roku klienci-turyści nabywali online głównie euro. Stanowiło ono 70% wszystkich zakupów w kantorze na wyjazdy urlopowe. Nie jest to dziwne, kiedy przyjrzymy się kierunkom naszych urlopów. Najpopularniejsze kraje turystyczne wśród Polaków to wg portalu wakacje.pl: Grecja (29.8%), Egipt (19.9%), Turcja (17,5%), Hiszpania (15.7%). Najczęściej turyści nabywają europejską walutę w miesiącach wakacyjnych i tuż przed nimi, czyli w maju i czerwcu. Średnia kwota, jaką kupowali to 700 euro.

Wszystko w cenie?

Należy pamiętać, że gdy jedziemy na wakacje all inclusive i nie zamierzamy kupować na miejscu drogich wycieczek fakultatywnych, najczęściej zabieramy 100-200 euro, na pamiątki i rezerwę. Gdy nie mamy zamówionych posiłków, chcemy wynająć samochód na miejscu i aktywnie zwiedzać – tak kwota musi być odpowiednio wyższa i wynosi nawet ponad 1000 euro. 700 euro jest średnią ze wszystkich zakupów.

Dolary na egzotyki

Drugą co do popularności walutą kupowaną w celach turystycznych jest dolar amerykański (ok. 15%). Co ciekawe dolary kupujemy w innych miesiącach niż euro, głównie w okresie jesienno-zimowym. Szczyt zakupu dolarów przypada wg Internetowykantor.pl na luty. USD kupujemy nie tylko na podróże do Egiptu, czy Tunezji, ale przede wszystkim do egzotycznych krajów w Azji (Tajlandia), czy Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Karaiby, Brazylia). Wyjazdy tam popularne są właśnie w okresie polskiej zimy i wczesnej wiosny.

Roczny trend zainteresowania EUR względem USD wśród klientów deklarujących zakup waluty na wakacje. Dane za 2014 rok.
Roczny trend zainteresowania EUR względem USD wśród klientów deklarujących zakup waluty na wakacje. Dane za 2014 rok.

Źródło: Currency One

Średnia kwota zakupu dolarów przed wyjazdem to 1800 USD. Jest znacznie wyższa niż ta w euro. Wynikać to może właśnie z dalszych, i z reguły dłuższych, podróży urlopowych w egzotyczne kierunki. Z naszych analiz wynika, że na wakacyjny zakup dolarów wydajemy ok. 6800 zł, a na euro 2900 zł – mówi Łukasz Olek z zarządu InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl.

Te wysokie kwoty nie oznaczają jednak, że całą wymienioną w kantorze internetowym walutę wypłacamy z banku w gotówce. Z reguły bierzemy ze sobą tylko jej cześć do portfela, a resztę trzymamy na koncie walutowym z podpiętą do niego kartą walutową. Dzięki temu pieniądze są bezpieczniejsze, nienarażone na ryzyko kradzieży, a turyści mogą płacić kartą bezpośrednio w danej walucie, bez drogiego przewalutowania przez banki.