Inflacja w Polsce. Dane z Japonii. Nowy prezydent w Niemczech

0

Dzisiaj poznamy dane na temat inflacji w Polsce. Wygląda na to, że w końcu będzie ona dążyć do celu RPP. Nowy prezydent Niemiec. Wzrost gospodarczy w Japonii poniżej oczekiwań.

Inflacja w Polsce

Dzisiaj o godzinie 14:00 poznamy pakiet danych z kraju. Analitycy spodziewają się, że dane styczniowe będą lepsze niż przed rokiem. Styczeń 2017 miał więcej dni roboczych niż rok wcześniej. Drugim ważnym elementem jest ciągła poprawa sytuacji na rynku pracy. W ciągu ostatniego roku bezrobocie spadło o kolejny punkt procentowy. Do tego warto dodać jeszcze jeden element przemawiający za możliwym rychłym wzrostem poziomu wzrostu cen. Ostatnie lata miały bardzo niski poziom inflacji. W rezultacie szansa, że to się wyrówna jest dość duża. Cel inflacyjny RPP wynosi 2,5% zatem wyraźnie powyżej tego co oglądaliśmy w ostatnich latach. Nie znaczy to wcale, że za kilka miesięcy go nie ujrzymy. Do momentu kiedy inflacja będzie rosła w te regiony będą to dobre dane dla złotego. Dopiero perspektywa wzrostu powyżej tego pułapu jest zagrożeniem.

Nowy prezydent w Niemczech

Frank Walter Steinmeier został 12 prezydentem RFN. Poparły go niemal wszystkie największe ugrupowania polityczne. Polityk w ostatnich latach dwukrotnie piastował funkcję szefa dyplomacji. Warto również przypomnieć rolę w reformach gospodarczych, które na początku lat 2000 uzdrowiły gospodarkę między innymi ograniczając świadczenia socjalne. Prezydent pełni co prawda głównie rolę reprezentacyjną, ale w obecnych czasach i problemach w strukturach unijnych brak istotnych podziałów w głównym kraju Unii jest bardzo dobrym sygnałem.

Wzrost gospodarczy w Japonii

W nocy poznaliśmy wyniki wzrostu PKB w kraju kwitnącej wiśni. Są to na razie wstępne dane, zatem mogą jeszcze ulec zmianie. W ujęciu rocznym tamtejsza gospodarka rośnie o 1,7% i jest to niemalże godne z oczekiwaniami rynków wynoszącymi 0,1% więcej. Inwestorzy w reakcji na te dane sprzedawali jena względem innych walut, aczkolwiek ruch ten podobnie jak odchylenie od oczekiwań nie był duży.

Czytaj również:  Polskie jachty znane na zagranicznych rynkach. Dobre perspektywy eksporterów

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl