Inflacja w Polsce najwyższa od 4 lat

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Ceny rosną nad Wisła o 1,8% w skali roku. To najszybciej od grudnia 2012 roku. Pakiet danych z Europy nie spełnia oczekiwań analityków. Lepszy od oczekiwań wzrost w Polsce.

Inflacja w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami analityków inflacja w Polsce przyspiesza. Wzrost był nawet o 0,1% wyższy niż oczekiwano. Ceny w ujęciu rocznym rosną o 1,8%. To wzrost o cały procent w ciągu roku. To poziom najwyższy od końca 2012 roku. Od tego czasu inflacja cały czas znajdowała się poniżej celu inflacyjnego pomimo trwającej obniżki stóp, która powinna działać proinflacyjne. Za wzrost odpowiedzialna jest przede wszystkim żywność oraz transport. Ten ostatni podrożał aż o 9% co było efektem zmian cen ropy oraz kursu dolara. Skoro ropa wyrażona w dolarach podrożała, a dolar poszedł w górę oba te czynniki zwiększyły koszt dla Polaków. Rynki zareagowały pozytywnie na wzrost inflacji delikatnie umacniając złotego.

Dane makroekonomiczne

Dzisiaj od rana poznajemy szereg danych makroekonomicznych. O 5:30 opublikowano produkcję przemysłową dla Japonii. W ujęciu rocznym rośnie ona o 3,2% przy oczekiwaniach 3%. W efekcie inwestorzy umocnili jena względem dolara. O 8:00 nadeszły najprawdopodobniej najważniejsze dla nas dane z Niemiec. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w ciągu roku zaledwie o 1,2% podczas gdy oczekiwania mówiły o 1,7%. Rezultatem było osłabienie się euro na rynkach względem innych głównych walut. O 9:00 poznaliśmy dane z Węgier. Tutaj również wypadły słabiej niż przewidywania. Analitycy oczekiwali 2,1% a wynik wyniósł 1,6%. W tym samym czasie nadeszły dane na temat inflacji z Węgier. Wzrosła ona do 2,3% przy oczekiwanych 2%. Dane z Włoch zaskoczyły z kolei pozytywnie. Tamtejsza gospodarka wzrosła o 1,1% przy oczekiwaniach na 1%.

Wzrost gospodarczy w Polsce

Poznaliśmy wstępne dane na temat wzrostu PKB w Polsce w IV kwartale. Wyniósł on 3,1% i był lepszy od oczekiwań analityków. Przynajmniej od ostatnich oczekiwań, gdyż ostatnio te oczekiwania gwałtownie spadały.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 11:00 – Strefa Euro – PKB,
  • 11:00 – Niemcy – indeks instytutu ZEW,
  • 14:30 – USA – inflacja producencka.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl