Inflacja poniżej celu. Zmiana premiera w Rumunii

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wczorajsze dane na temat inflacji nie przybliżają nas do podwyżki stóp procentowych w Polsce. W Rumunii premier utracił poparcie własnej partii i podał się do dymisji. Wenezuela pogłębia kryzys.

Inflacja wciąż poniżej celu

Wczoraj poznaliśmy dane na temat wzrostu cen w Polsce. W skali roku jest to 2,1%, to o 0,1% więcej niż oczekiwali analitycy oraz o 0,5% mniej niż poprzednio. Jaki jest wpływ inflacji na kurs walutowy? Najlepiej go widać z perspektywy stóp procentowych. Rosnące ceny powodują, że państwo zaczyna podnosić stopy procentowe aby zmniejszyć ilość taniego pieniądza na rynku. Jeżeli stopy rosną to rośnie również atrakcyjność bezpiecznych form inwestowania, co przyciąga kapitał. W rezultacie umacnia się waluta. Z tego też powodu analitycy uważnie śledzą wskaźniki makroekonomiczne w Europie. W USA cykl podwyżek już na dobre się rozpoczął, z kolei na starym kontynencie wciąż stopy pozostają na poziomach z kryzysu gospodarczego.

Problemy polityczne w Rumunii

Gospodarka tego kraju zaskakuje. W końcu wzrost w trzecim kwartale po wyrównaniu sezonowym o 8,6% to nie jest coś co widuje się na co dzień. Nie znaczy to wcale, że pozycja premiera odpowiadającego za te wyniki jest stabilna. Po zaledwie 7 miesiącach ze stanowiskiem pożegnał się Mihai Tudose. Powodem była utrata poparcia ze strony jego własnej partii. Tymczasowym premierem został jeden z liderów partii. Od informacji o rezygnacji waluta Rumunii osłabiła się już niemal o 1% względem euro.

Wenezuela wciąż rozdaje pieniądze

Wydawać by się mogło, że kraj przeżywający takie problemy powinien jednak ograniczyć wydatki. Inaczej działa to jednak w Wenezueli. Prezydent zapowiedział właśnie zasiłek macierzyński. Ma on mieć wartość 700 tysięcy boliwarów. Wartość bolivara jednak ciągle spada. W listopadzie za 40 tysięcy można było kupić dolara. Dzisiaj jest to już niemal 200 tysięcy. W kraju zdaniem obserwatorów panuje hiperinflacja, czego najlepszym dowodem jest kolejna zapowiedź wzrostu płacy minimalnej. W 2017 roku wspomniana płaca minimalna by gonić inflację wzrastała pięciokrotnie.

Czytaj również:  Koronawirus groźny dla Apple. Chorobowe zaburzenia nastroju inwestorów

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – inflacja bazowa,
  • 14:30 – USA – indeks NY Empire State.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl