Inwestycje w centra danych: Polska jednym z największych beneficjentów

Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud
Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud

Europejski rynek centrów danych zostanie zasilony nakładami inwestycyjnymi w wysokości 9 miliardów dolarów do końca 2022 roku, donosi ostatnia, lutowa analiza Data Centre Developments in Europe – 2021, autorstwa DataCentrePricing.com.

Co jednak jest kluczowe w opracowaniu uwzględniającym 70 zaplanowanych projektów budowy i modernizacji centrów danych w 12 europejskich państwach to fakt, że środki nie zostaną ulokowane głównie na największych rynkach – czyli w regionie FLAP (Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż) a w państwach klasyfikowanych w kategorii TIER 2, w tym również w Polsce.

Inwestycje w centra danych Polska jednym z największych beneficjentów
Źródło: DataCenterDynamics.com (https://www.datacenterdynamics.com/en/news/report-dublin-replaces-paris-top-four-european-hubs-accelerate)

Zmiana priorytetów

Rynki dotąd traktowane mniej priorytetowo niż wspominane czołowe, europejskie huby centrów danych stoją przed wielką szansą na odrobienie dystansu do peletonu. Mowa tutaj o Irlandii, Włochach, Austrii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Polsce. Zdaniem ekspertów DataCentrePricing.com to właśnie tam „wyrośnie” lwia część z planowanej, liczącej 850 tys. metrów kwadratowych łącznej europejskiej powierzchni serwerowej o mocy, która wynieść ma finalnie 1500 MW.

Nie jest to jedyne rynkowe doniesienie potwierdzające znaczny wzrost zainteresowania inwestycjami w centra danych w wymienionych powyżej krajach. Do bardzo podobnych wniosków doszli analitycy Knight Frank oraz DC Byte, którzy przygotowali prognozę wzrostu centrów danych w poszczególnych europejskich państwach, posługując się parametrem ich mocy. Pośród centrodanowych hubów spoza klasyfikacji FLAP, przed którymi bardzo widoczne przyrosty względem stanu na październik minionego roku, wskazać należy szczególnie na Madryt, Mediolan, Berlin oraz Warszawę.

Oczywiście, biorąc pod uwagę ogół mocy obliczeniowej, dotychczas dominujące huby pozostawiają widoczny dystans względem tych „wschodzących”, niemniej bardzo dobrą informacją jest fakt, iż te będą dość szybko podnosiły swoją zdolność do obsługi środowisk IT wielu europejskich przedsiębiorstw. To także dobrze prognozujący sygnał dla powodzenia projektu GAIA-X, czyli koncepcji stworzenia lokalnej, niezależnej infrastruktury chmurowej, która z pewnością będzie wymagać bardzo dużej mocy obliczeniowej. W Polsce, powierzchnia serwerowa powinna wzrosnąć minimum dwukrotnie do końca 2022 roku – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Spotęgowane finansowanie

Generalnie, zgodnie z analizą Kinght Frank oraz DC Byte skala inwestycji w europejskie centra danych tylko w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła aż czterokrotność dotąd notowanej średniej rocznej. Ma to oczywiście również związek z popytem na usługi świadczone przez kampusy DC, który w tym samym okresie wzrósł o połowę względem pierwszego półrocza 2019r.