IT dla IoT – czyli jak software house’y pomagają budować firmom wizję przyszłości

0

Lodówka, która sama zamawia zapasy żywności, spinacz do bielizny monitorujący zmiany pogody czy obroża, która informuje właściciela o stanie emocjonalnym czworonoga… To nie artefakty rodem z powieści Lema, ale przykłady rozwiązań bazujących na technologii IoT. Jak wynika z raportu opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju, coraz więcej Polaków sięga po smart-rozwiązania. To wyzwanie, ale i szansa dla polskich przedsiębiorstw. Nie tylko z branży IT.

Internet Rzeczy uznawany jest przez światowe firmy doradcze za jeden z kluczowych motorów rozwojowych światowej gospodarki. Skala zastosowania rozwiązań jest ogromna – od urządzeń typu smart, poprzez automatykę budynkową i inteligentne miasta, po elektroniczne samochody czy systemy obronne. W obszarze biznesu IoT stwarza nowe szanse rynkowe, umożliwia zwiększanie wydajności procesów produkcyjnych i biznesowych oraz komunikację na linii firma – klient. Według IDC globalne wydatki na Internet Rzeczy mają wynieść w 2020 roku ponad 1 bln dolarów. Największe wzrosty spodziewane są w obszarze urządzeń gospodarstwa domowego, pojazdów oraz inteligentnych budynków.

Pomoc domowa

Imponująco przedstawiają się prognozy dla Polski. Z raportu „Polska rewolucja w segmencie smart” opracowanego przez ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i Ministerstwo Rozwoju dowiadujemy się, że ogromną szansą dla polskiego sektora elektroniki użytkowej jest rosnące zapotrzebowanie na urządzenia wykorzystujące rozwiązania typu Smart Home. Autorzy opracowania podkreślają ogromne znaczenie sektora elektroniki użytkowej dla polskiej gospodarki. W 2016 r. przychody polskiego sektora AGD wyniosły prawie 5 mld euro, co stanowiło ponad 1 proc. PKB. To daje Polsce trzecią pozycję – za Niemcami i Włochami – pod względem wielkości przychodów.

Krzysztof Caban Altimi Software House
Krzysztof Caban, ekspert w firmie Altimi Software House

W Polsce funkcjonuje obecnie kilka centrów R&D pracujących nad rozwojem produktów z segmentu elektroniki użytkowej. Potencjał naukowy jest, jednak czy wystarczający? Dlatego szansą dla firm zajmujących się produkcją AGD jest branża IT. Polskie software house’y, zajmujące się tworzeniem systemów wbudowanych, tzw. embedded, są w stanie dostarczyć oprogramowanie sterujące pracą urządzenia od wewnątrz. W ramach tej usługi producenci AGD mogą liczyć na opracowanie koncepcyjne i projekt systemu, optymalizację procesów projektowych do konkretnych wymagań produkcyjnych, pełną dokumentację techniczną, wykonanie i wdrożenie oprogramowania, w końcu – testy i kontrolę jakości. Warto przy tym pamiętać, że istotą IoT, są nie tyle same urządzenia, ile drzemiący w nich potencjał, czyli dane i to, jak jesteśmy w stanie je wykorzystać  – mówi Krzysztof Caban, ekspert w firmie Altimi Software House.

Czytaj również:  Deloitte rozpoczyna kolejną edycję Akademii Biznesu

Podróż do przyszłości

Branża motoryzacyjna to kolejny sektor gospodarki z ogromnym potencjałem dla IoT. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG to właśnie cyfryzacja i zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem ma być kluczowym trendem w branży w najbliższej dekadzie.

Wyobraźmy sobie poranny ruch miejski pozbawiony korków – tak zdaniem autorów koncepcji self driving car mogą wyglądać miasta przyszłości. Jednak samochody poruszające się bez udziału kierowcy spotykają się nadal ze sporą dozą nieufności.