Jak prowadzić pracę zdalną?

20200507105433_pexels-photo-3831890.jpeg

Twoja firma przenosi się na pracę z domu? A może chcesz otworzyć własny biznes? Ostatnio coraz więcej pracodawców zaczęło szukać rozwiązań ułatwiających pracę zdalną, dzięki którym pominą codzienne przychodzenie do biura. Dla tych, dla których jest to całkowicie nowa sytuacja, przygotowaliśmy trzy porady.

Szybki i bezpieczny internet światłowodowy

W pracy zdalnej podstawowym narzędziem jest szybki internet – najlepiej światłowodowy z nielimitowanym transferem danych. Jeśli przesyłasz dużo plików – niezbędne będzie łącze symetryczne, które umożliwi szybki transfer. Twój internet musi być niezawodny i bezpieczny – to od niego zależy efektywność Twojej pracy.

Utrzymuj kontakt ze współpracownikami!

Slack, Discord – są to świetne narzędzia do codziennej komunikacji tekstowej z pracownikami.  Pozwalają na stworzenie kanałów tematycznych, umożliwiają konwersacje prywatne i grupowe – dzięki temu, każda osoba może zostać przypisana do odpowiednich projektów. Jeśli chcesz prowadzić wideokonferencję, webinar lub rozmowę wideo z potencjalnym klientem – przydadzą Ci się takie programy jak Zoom czy Google Meets. Kolejnym narzędziem jest uniwersalny Microsoft Teams – nie tylko pozwoli Ci na codzienny kontakt z pracownikami, ale też na prowadzenie wideokonferencji i webinarów. Dodatkowo, możesz udostępniać i edytować pliki w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia pracę w zespole.

Narzędzia do zarządzania projektami i sporządzania notatek

O ile do codziennych notatek wystarczy Notatnik lub Sticky Notes, zarządzanie projektami wymaga bardziej zaawansowanych programów. Tutaj prym bierze Asana, ale popularnością cieszą się również Trello czy Jira. Tutaj przypiszesz zadania do projektów, a osoby do zadań. Będziecie mieli kontrolę nad tym, jak postępuje praca nad danym zagadnieniem oraz co jest jeszcze do zrobienia.

W czasie wideo spotkań, przydadzą wam się narzędzia do wspólnego notowania. Wielbicieli typowej białej tablicy czeka Miro Board, a dla plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych nie ma lepszej alternatywy niż Google Sheets i Google Docs – tutaj wiele osób jednocześnie może edytować pliki, dzięki czemu wszyscy mają dostęp do najbardziej aktualnej wersji.

Nie bój się pracy zdalnej!

Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Najpowszechniejsze problemy, które wynikają z pracy w domu to komunikacja z innymi osobami w firmie, planowanie codziennych procesów oraz ograniczenia wynikające z braku odpowiedniej infrastruktury. Jednak dzięki odpowiednim narzędziom możesz komfortowo pracować z domu i utrzymywać dotychczasową produktywność!