Jubileusz 40 lat tyskiego zakładu produkcji samochodów

Tyska fabryka FCA Poland już od 40 lat zadomowiła się na mapie gospodarczej Polski. Jest numerem 1 w produkcji samochodów w Polsce. W ciągu tego okresu wyprodukowano ich ponad 9 milionów. Fiaty 126 i Panda są najlepiej sprzedającymi się modelami w historii fabryki.

0

Dokładnie 18 września 1975 roku z nowo zainstalowanych linii produkcyjnych tyskiego zakładu FCA Poland /wówczas noszącego nazwę Zakładu nr 2 FSM/ zjechały pierwsze samochody, były to oczywiście Fiaty 126p, model który szybko uzyskały przydomek „Malucha”, a obecnie aspiruje już do miana samochodu kultowego.

Fabryka Samochodów Małolitrażowych - Tychy
Skan archiwalnego zdjęcia-FSM-TYCHY
Fiat Auto Poland – Zakład Tychy – 2006r.

W Tychach i w Bielsku-Białej przez 27 lat (1973-2000) wyprodukowano w sumie 3 318 674 szt. tego popularnego samochodu, który zmotoryzował polskie społeczeństwo, a uzyskane od Koncernu Fiat know-how na produkcję komponentów umożliwiło unowocześnienie ówczesnego polskiego przemysłu,m.in. metalurgicznego, chemicznego, elektrotechnicznego.

Produkcja nowego Fiata 500 FCA Poland - Tychy
Produkcja nowego Fiata 500 FCA Poland – Tychy

W 1991 roku uruchomiono w Tychach produkcję Fiata Cinquecento, a w roku 2000 – kolejny nowy model pojawił się na taśmie produkcyjnej – nowy Fiat Seicento.
W trakcie, od roku 1996 w Tychach rozpoczęto montaż w systemie SKD modeli: Punto, Bravo/Brava, Marea, Ducato a nawet Iveco. Montaż tych modeli w systemie SKD zakończono w 2000 r. Warto przypomnieć, że w latach 2000-2004 w Tychach produkowano również Fiaty Uno, Siena i Palio Weekend.

Najbardziej dynamiczny rozwój zakładu związany jest z produkcją Fiata Pandy w latach 2003-2012. Samochód przypadł do gustu Klientom i od razu zdobył prestiżowy tytuł „Car of The Year 2004″. Tego popularnego i przebojowego modelu pracownicy tyskiego zakładu wyprodukowali w liczbie 2 168 491 sztuk. To rekordowa liczba w dotychczasowej historii Fabryki.

Produkcja nowego Fiata 500 FCA Poland - Tychy
Produkcja nowego Fiata 500 FCA Poland – Tychy

Ale to nie koniec…. Widząc z jaką pasją pracownicy i kierownictwo zakładu realizuje zadania produkcyjne, władze Koncernu postanawiają ulokować w 2007 roku w Tychach produkcję kolejnego nowego modelu… nowego Fiata 500. Dokładnie 50 lat po premierze bardzo popularnej 500 we Włoszech, która zmotoryzowała Włochów, w Tychach ruszyła seryjna produkcja tego jedynego w swoim rodzaju samochodu, po którego Klienci na wszystkich rynkach ustawili się w kolejkach, a dziennikarze po raz kolejny najwyżej ocenili właśnie nowego Fiata, przyznając „Pięćsetce” tytuł „Car of The Year 2008″. To jedyny przypadek w historii tego konkursu, aby dwa samochody z tego samego zakładu zdobyły ten zaszczytny tytuł.

Czytaj również:  Samochody klasy A – przegląd rynku

W połowie tego roku, w Tychach uruchomiono produkcję kolejnej, odnowionej odsłony Fiata 500. Model ten nadal cieszy się wielkim powodzeniem na rynakch zagranicznych i jest europejskim liderem w swoim segmencie.

LANCIA YPSILON produkcja Poland - Tychy
LANCIA YPSILON produkcja Poland – Tychy

Także Koncern Ford postanowił w 2008 roku ulokować tutaj produkcję swojego nowego modelu KA i w tym samym roku rozpoczęto także w Tychach produkcję modelu Abarth 500, a od wiosny 2011 pracownicy tyskiego zakładu rozpoczęli produkcję kolejnego nowego modelu samochodu – nowej Lancii Ypsilon

FCA Poland jest największym producentem samochodów w Polsce, który w 2014 r.  wyprodukował 313 933 samochody i jest największym eksporterem w branży motoryzacyjnej w Polsce.