Karma sucha dla psów — czym się kierować przy jej wyborze?

pies

Dieta naszego czworonoga może być oparta wyłącznie o suchą karmę. W takiej sytuacji musimy jednak wybrać takie rozwiązanie, które pokryje jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, będzie łatwo przyswajalne i zapewni mu prawidłowy rozwój. Dobór odpowiedniego produktu uwarunkowany jest przez wiele czynników, takich jak: masa ciała, wielkość, czy też rasa naszego psa. Czym kierować się przy wyborze karmy? Podpowiadamy.

Wybór karmy dla pasa a wiek i aktywność

Karma sucha dla psa musi być dobrana w taki sposób, aby zapewniała mu witaminy i minerały niezbędne w danej fazie rozwoju. Ze względu na to producenci oferują nam karmy zarówno dla szczeniąt, miniaturowych psów, dorosłych jak i seniorów, każda taka mieszanka powinna uwzględniać potrzeby żywieniowe czworonoga na etapie życia, w którym się znajduje. Przy wyborze odpowiedniej karmy ważnym czynnikiem jest poziom aktywności i wielkość psa. Osobniki, które wykazują się niskim stopniem aktywności, mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne od tych, które przez cały dzień biegają i prowadzą aktywny tryb życia lub są psami pracującymi. One potrzebują dużej ilości energii.

Również kondycja zdrowotna ma niebagatelny wpływ podczas wyboru karmy dla psa. Obecnie dostępne są pokarmy przeznaczone dla pupili cierpiących na problemy zdrowotne takie jak: nadwaga, alergia, choroby nerek, wątroby czy nietolerancje pokarmowe, a także dla czworonogów po zabiegach operacyjnych i w okresie rekonwalescencji. Skład karmy musi być wówczas lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Dla psów alergików z kolei pozbawiony alergenów.

Najlepsza sucha karma — czyli jaka?

Suche karmy dla psów różnią się również jakością. Wiele różnych karm, jakie możemy dostać na rynku, niestety nie stanowi źródła cennych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju naszego pupila. Dlatego tak ważny jest wybór karmy oferowanej przez sprawdzonego producenta.  Karma sucha dla psów musi na etykiecie posiadać informacje dotyczące jej składu. Warto wybrać takie produkty, w których zawartość mięsa (wołowiny, jagnięciny) wynosi 30 do 50%. Nasze czworonogi lepiej przyswajają białko pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego, dlatego prawidłowe żywienie psa musi uwzględniać wysoką zawartość świeżego mięsa. To jednak nie wszystko — powinno być ono klasy human grade, czyli wysokiej jakości karmy. Zapewnia to, że w jej składzie nie znajdują się niepożądane elementy mięsne.

Oczywiście najlepiej jeżeli wyrób będzie ekologiczny, czyli pozbawiony antybiotyków i szkodliwych substancji. Produkt musi zawierać również nienasycone  kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, minerały, witaminy, aminokwasy, zawartość białka i błonnik pokarmowy — jego źródłem są warzywa, owoce oraz podroby. Właściciele psów powinni wystrzegać się kupowania karm, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki, alergeny — zboża, takie jak: pszenica, czy kukurydza i niepotrzebne wypełniacze.