Kobietom nauki potrzeba więcej pewności siebie

„Piękna płeć, piękny umysł”

Trzydzieści studentek kierunków inżynierskich spotkało się w listopadzie w krakowskim Centrum Badawczym ABB przy okazji 4. edycji Dnia Otwartego dla Kobiet Inżynierów „Piękna płeć, piękny umysł”. Wydarzeniu towarzyszyły inspirujące wykłady, networking oraz zwiedzanie laboratoriów naukowych.

Impreza odbyła się z inicjatywy żeńskiej części załogi krakowskiego Centrum Badawczego ABB. – Jako kobiety stanowimy mniejszość w naszej firmie. Podobnie było również na studiach, które kończyłyśmy. Organizując to wydarzenie chciałyśmy pokazać studentkom kierunków technicznych i inżynierskich, że po studiach kobiety też mogą i powinny realizować się w roli naukowca, jeśli tylko mają takie aspiracje. Trzeba tylko świadomie pokierować swoją karierą. To nie jest łatwe zadanie, więc poczułyśmy, że dziewczynom przyda się inspiracja i motywacja. Wrażenia po pierwszej edycji były tak pozytywne, że postanowiłyśmy kontynuować projekt – mówi Julita Król z Centrum Badawczego ABB, organizatorka wydarzenia.

W tym roku pierwszy raz do współpracy zostały zaproszone ekspertki „z zewnątrz”. Imprezę wsparła i objęła patronatem Fundacja „Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki”. Jej prezes Marta du Vall swój wykład rozpoczęła od pokazania studentkom zdjęcia, przedstawiającego obrady rektorów polskich uczelni technicznych. Znaleźli się na nim tylko mężczyźni.
– To odpowiedź na pytanie, dlaczego założyłyśmy naszą organizację. Chcemy zmienić tę sytuację – żartowała, wskazując na fotografię. – Żeby osiągnąć sukces w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, trzeba przede wszystkim uwierzyć w siebie. Znać swoje mocne strony i potrafić odważnie o nich mówić – przekonywała.

Podobne przesłanie do młodych studentek w swojej prelekcji zawarła Magdalena Dopierała-Bosze, szefowa krakowskiego Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB. – Kiedy kobieta siada do stołu z samymi mężczyznami, musi dać z siebie 120 proc. To poczucie, że trzeba im coś udowodnić, jest często efektem naszych własnych, błędnych przekonań. Gdyby kobiety wierzyły w siebie tak samo mocno, jak mężczyźni, świat nauki i biznesu wyglądałby inaczej – mówiła. Uczestniczki wyszły ze spotkań zmotywowane i pełne energii, czym dzieliły się podczas rozmów.

Podczas dnia otwartego nie zabrakło również prezentacji z poradami dotyczącymi budowania kariery i wymarzonej pracy w firmie technologicznej. Pojawił się również mocny wątek inżynierski. Studentki zwiedziły bowiem laboratoria naukowe (m.in. robotyki, nowoczesnych technologii oraz z obszaru elektroniki) i uczestniczyły w ćwiczeniach z różnych dziedzin, w których specjalizuje się Centrum. Organizatorki zapowiadają, że będą pracowały nad kolejną edycją wydarzenia: – Co roku zbieramy opinie od uczestniczek. To właśnie one utwierdzają nas w przekonaniu, że warto pracować nad tym projektem dalej, i jak bardzo jest on potrzebny – podsumowała Renata Porębska z Centrum Badawczego ABB.