Kolejny dobry tydzień dla akcji

0
Wall Street - Giełda

Pierwszy tydzień kwietnia okazał się kontynuacją znakomitego pierwszego kwartału. Rynki akcyjne po optymistycznych odczytach makroekonomicznych z Chin zabrały się do wzrostów. Również dane z Europy były lepsze, co uspokoiło inwestorów. Wskaźniki PMI, przede wszystkim dla usług, przebiły oczekiwania rynkowe w większości gospodarek europejskich. Na zakończenie tygodnia paliwa do wzrostów dodały dane z amerykańskiego rynku pracy, które zaprzeczyły lutowemu negatywnemu nastawieniu i przebiły prognozy analityków. Wzrost liczby zatrudnionych, wraz z niższa dynamika wzrostu wynagrodzeń to bardzo pozytywna mieszanka dla rynków akcyjnych, nie dająca argumentów dla Fedu do zaostrzania polityki pieniężnej. W skali całego tygodnia zarówno indeksy za oceanem, jak i te w Europie zanotowały solidne wzrosty. Szczególnie dobrze poradził sobie indeks niemieckiej giełdy DAX, który wzrósł o 4,20%.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w ślad za rynkami zachodnimi zakończyła tydzień w kolorze zielonym. Gdyby nie końcówka tygodnia, w której entuzjazm kupujących osłabł, wynik byłby jeszcze lepszy. W skali całego tygodnia indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,82%, w czym największe spółki wzrosły o 1,69%, a indeksy mniejszych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 zakończyły tydzień z wynikami, odpowiednio, 2,26% oraz 2,21%. W poprzednim tygodniu odbyło się również posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jednak tak jak można było się tego spodziewać, Rada nie zaskoczyła i utrzymała swoją retorykę.

W tym tygodniu czeka nas spokojny tydzień w przypadku naszej gospodarki. Pierwsze publikacje zobaczymy dopiero w piątek, będą to dane o bilansie płatniczym. Na rynkach globalnych warto zwrócić uwagę na posiedzenie EBC, protokół z posiedzenia FOMC oraz dane o inflacji z amerykańskiej gospodarki. 12 kwietnia to aktualny termin Brexitu, a żadna ze stron nie chce pozwolić na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, więc w tym tygodniu dużo może się jeszcze wydarzyć w tej kwestii.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.