Komentarz do posiedzenia EBC – Miroslav Novák, Akcenta

europejski bank centralny

Miroslav Novák, analityk instytucji płatniczej Akcenta, obsługującej transakcje walutowe firm z Europy Środkowej:

Na piątkowym posiedzeniu EBC podniósł stopy procentowe dziewiąty raz z rzędu. Tym razem o 25 punktów bazowych, a stopa dyskontowa od sierpnia wyniesie 3,75%. Stopy procentowe w strefie euro osiągnęły tym samym najwyższy poziom od 2000 r. i de facto najwyższy w historii EBC.

Dlaczego EBC ponownie podniósł stopy procentowe? W największym skrócie – ponieważ inflacja nadal spada, ale oczekuje się, że nadal pozostanie zbyt wysoka przez długi okres czasu.

Jeśli przyjrzymy się dokładniej kształtowaniu się inflacji w strefie euro, to jej dynamika rok do roku w dalszej części 2023 r. będzie się zmniejszać, ale przez dłuższy czas pozostanie powyżej poziomu docelowego, czyli 2%. Ponadto inflacja bazowa (inflacja z wyłączeniem żywności i energii) utrzymuje się znacznie powyżej 5%. W ostatnich miesiącach napływają wyraźnie słabsze dane, zwłaszcza z niemieckiego sektora produkcyjnego, ale sytuacja na europejskim rynku pracy pozostaje pozytywna, a bezrobocie niskie.

Czego spodziewać się po EBC w najbliższej przyszłości? EBC jest niewątpliwie blisko szczytu podwyżek stóp procentowych, ale ich cykl oficjalnie się nie zakończył. Z pewnością nie jest wykluczone, że bank podwyższy stopy o kolejne 25 punktów we wrześniu. Będzie to zależało od napływających danych z gospodarki europejskiej (podejście zależne od danych), nie tylko od inflacji bazowej, ale także od wskaźników wyprzedzających (PMI, badania Komisji Europejskiej), danych z rynku pracy (wzrost płac) oraz marż zysku firm.