Komisja Europejska podnosi prognozy wzrostu gospodarczego Polski

0

Tym razem Komisja Europejska poprawia perspektywy wzrostu dla Polski. Dobre dane z USA umacniają dolara na najwyższe poziomy niemal od początku roku. Kolejne posiedzenia banków centralnych bez zmian stóp procentowych.

Lepsza przyszłość dla Polski

Kolejna organizacja podnosi prognozy wzrostu gospodarczego Polski. Tym razem analitycy Komisji Europejskiej podnoszą przewidywania na rok 2018 i 2019. Nasza gospodarka ma rozwijać się odpowiednio o 4,3% i 3,7%. Jest to wzrost o 0,5% i 0,7%. Zmiana ta nie powinna dziwić biorąc pod uwagę, że większość instytucji podnosiła je do podobnych poziomów w ostatnim czasie. Co ważne wraz ze wzrostem PKB spadły również oczekiwania co do zadłużenia Polski. Jest to bardzo dobra wiadomość, szczególnie biorąc pod uwagę nadchodzące wybory, które w przeszłości często były okazją do zwiększenia wydatków.

Dane z USA

W środę poznaliśmy raport ADP na temat zatrudnienia. Wypadł on nieznacznie lepiej od oczekiwań. Lepszą kondycję rynku pracy potwierdziły czwartkowe dane, kiedy to odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazał się niższy od oczekiwań. Lepiej od oczekiwań wypadły również zamówienia w przemyśle. Zamówienia na dobra okazały się zgodne z oczekiwaniami. W efekcie oglądamy właśnie najsilniejszego dolara względem euro od początku stycznia.

Stopy procentowe

W środę Amerykanie na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku podjęli zgodnie z oczekiwaniami decyzję o nie zmienianiu stóp procentowych. Zdaniem analityków wzrosną one na kolejnym posiedzeniu w połowie czerwca. Prognozę tą potwierdza wycena kontraktów terminowych na stopę procentową. Wczoraj Narodowy Bank Czech poinformował, że stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie 0,75%. Powodem jest oczekiwanie na zmiany w Strefie Euro.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na:

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Na rozwiązaniach nakłaniających do szczepień skorzystaliby wszyscy podatnicy