Kontener budowlany – nowoczesne o komfortowe schronienie dla pracowników budowlanych

Kontener budowlany

Praca na budowie jest niezwykle wymagająca. Budowlańcy niejednokrotnie wykonują swoją pracę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Obecnie podmioty realizujące inwestycje coraz częściej inwestują w nowoczesne kontenery budowlane. Dzięki nim budowniczowie, kierowcy czy operatorzy maszyn zyskują miejsce, w którym mogą schronić się przed deszczem, zjeść posiłek czy przebrać się. W poniższym artykule przedstawiamy kompendium wiedzy na temat kontenerów budowlanych.

Kontenery budowlane – co warto o nich wiedzieć? 

Kontenery budowlane to pojedyncze moduły kontenerowe, które są zlokalizowane w bliskiej odległości od placu budowy. Mogą to być także moduły połączone ze sobą w jeden budynek modułowy. Jest to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można stosunkowo niskim kosztem zabezpieczyć dla pracowników komfortowe miejsca pracy oraz schronienia na budowie.

Kontenery zazwyczaj dzieli się na poszczególne przestrzenie niezbędne pracownikom:

  • kuchnie,
  • jadalnie,
  • szatnie,
  • gabinety,
  • biura,
  • magazyny,
  • archiwa,
  • mobilne toalety.

Tym samym możliwe jest zabezpieczenie potrzeb socjalnych wszystkich zatrudnionych pracowników, co jest szczególnie ważne zwłaszcza, gdy praca budowlańców jest przerywana z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych – gwałtownych opadów śniegu czy bardzo wysokich temperatur. 

Aby przestrzenie zorganizowane w ramach kontenera budowlanego gwarantowały jeszcze wyższy poziom satysfakcji pracowników, możliwe jest również podłączenie do nich mediów: prądu, kanalizacji i wody. Wiele firm instaluje także w kontenerach budowlanych klimatyzację, co doceniają pracownicy zwłaszcza w okresie letnim.  

Atutem kontenerów budowlanych jest także wysoka jakość wykonania. Moduły, z których tworzone są kontenery, zapewniają wysoką jakość i wytrzymałość postawionej konstrukcji. Bardzo istotną zaletą kontenerów budowlanych jest również ich mobilność. W stosunkowo krótkim czasie kontener budowlany można przetransportować na kolejne miejsce budowy, gdzie ponownie będzie służył pracownikom. 

Gdzie najczęściej stawiane są kontenery budowlane? 

Kontenery budowlane stawia się przede wszystkim na terenie strategicznych inwestycji budowlanych realizowanych nieopodal największych miast, przy dużych zakładach produkcyjnych, budowanych autostradach czy liniach kolejowych. 

Jakie wymiary mają standardowe kontenery budowlane? 

Standardowe wymiary kontenerów budowlanych – biurowych, socjalnych czy sanitarnych, są następujące:

  • długość kontenera – 6058 mm,
  • szerokość kontenera – 2438 mm,
  • wysokość kontenera – 2800 mm.

Postawienie kontenera a pozwolenie na budowę 

W przypadku, gdy planujemy postawić kontener magazynowy lub budowlany, uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zgłosić chęć postawienia budynku tymczasowego przed rozpoczęciem prac. 

Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, można przystąpić do postawienia kontenera na placu budowy. Istnieją jeszcze dwa dodatkowe wymogi – kontener nie może być stale połączony z gruntem i powinno się użytkować go w danym miejscu przez maksymalnie 120 dni. 

Od czego uzależniona jest cena kontenera budowlanego? 

Cena kontenera budowlanego uzależniona jest od różnych czynników – przede wszystkim od typu, standardu wykończenia oraz stanu technicznego. Na ostateczny koszt instalacji wpływa także obecność wyposażenia dodatkowego, np. klimatyzacji, infrastruktur IT, schodów kontenerowych, przeszkleń, krat zabezpieczających w oknach oraz wielkości całego obiektu. 

Jedną ze znanych firm zajmujących się wynajmem oraz sprzedażą kontenerów jest Mobilbox.pl. Specjalizuje się ona w projektowaniu i wznoszeniu obiektów modułowych opartych o technologię kontenerową, takich jak: biurowce, zaplecza budów, kontenery mieszkalne, obiekty socjalne, szatnie, obiekty sanitarne, kontenery techniczne.