Kredyt gotówkowy na samochód. Sprawdziliśmy dostępne oferty

Kredyt gotówkowy na samochód

Kredyt gotówkowy na samochódSamochód można kupić za gotówkę, wziąć w leasing albo zaciągnąć na ten cel kredyt. Specjalne kredyty samochodowe oraz ogólnodostępne kredyty gotówkowe pozwalają na sfinansowanie takiej transakcji szybko i skutecznie. Kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na samochód można zaciągnąć nawet w trybie online, bez wychodzenia z domu.

Kredytowanie zakupu pojazdu mechanicznego jest jednym z powszechnie wykorzystywanych sposobów na sfinansowanie takich transakcji. Można zaciągnąć kredyt samochodowy, przeznaczony dla takich inwestycji, albo skorzystać z kredytów, przy których nie trzeba ujawniać celów kredytowania – z kredytów gotówkowych. Pozwalają one na zakup dowolnego pojazdu bez względu na jego pochodzenie, stan czy wiek. Kredyt gotówkowy na auto znajdziesz na Totalmoney.pl, porównując ze sobą różne oferty kredytowe. To pozwala wybrać najkorzystniejszą opcję. Sprawdźmy, jaki kredyt zaciągnąć – gotówkowy czy samochodowy – i jakie oferty w związku z tym przygotowały banki.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy – za jaki kredyt kupić auto?

Chcesz kupić auto, ale brakuje ci pieniędzy na ten cel? Zaciągnij kredyt – to proste. Wystarczy, że będziesz miał zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania w BIK-u, aby otrzymać takie zobowiązanie, które stanie się przepustką do własnego samochodu. Pytanie tylko, czy bardziej będzie się opłacało zaciągnąć kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Różnice pomiędzy tymi kredytami są znaczące. Kredyt samochodowy jest bowiem kredytem celowym, który trzeba wykorzystać ściśle zgodnie z wytycznymi zawartymi w umowie kredytowej. Klient już podczas składania wniosku o kredyt samochodowy musi wiedzieć, na jaki samochód jest zaciągane zobowiązanie. Musi też przedstawić do wniosku kredytowego dokumenty związane z pojazdem. Jednak dzięki zabezpieczeniu, jakim automatycznie staje się kupowany za kredyt samochodowy pojazd, sam kredyt jest tańszy od tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Kredyt konsumpcyjny, gotówkowy można wziąć na dowolny cel, którego nie trzeba ujawniać we wniosku kredytowym i w umowie podpisywanej z bankiem. W praktyce klient, który pomyślnie przejdzie proces kredytowy i otrzyma pozytywną decyzję o wypłacie środków, może je w dowolny sposób spożytkować. Na etapie wnioskowania o kredyt nie musi mieć upatrzonego samochodu, a wartość kupowanego pojazdu może być niższa od kwoty kredytu. Pozostałą część może wykorzystać między innymi na niezbędne naprawy, jeśli kupuje używane auto, na zakup radia czy głośników, nowego kompletu opon i na wszystko, co sobie wymarzy. Okres kredytowania może wynosić do 8 lat, w zależności od banku, w którym zaciągamy kredyt gotówkowy, a przy kredycie samochodowym może on sięgać nawet 10 lat. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest najczęściej wyższe niż przy kredycie celowym, samochodowym, ponieważ bank nie ma zabezpieczenia w postaci kupowanego pojazdu i przez wyższe opłaty związane z kredytem rekompensuje sobie zwiększone ryzyko ponoszone w takim przypadku.

Rodzaje i oferty kredytów samochodowych

Przeanalizujmy zatem sytuację, w której dana osoba chce zaciągnąć celowy kredyt samochodowy. Może się przy tym zdecydować na jeden z typów takich kredytów:

  • Standardowy kredyt samochodowy – kredytobiorca zaciąga kredyt, którego środki przelewane są na konto sprzedającego wskazany we wniosku samochód, a następnie spłaca co miesiąc raty kapitałowo-odsetkowe. Do tego typu kredytu nie ma potrzeby wnoszenia wpłaty własnej.
  • Kredyt balonowy – cechuje się niskimi ratami, jakie kredytobiorca spłaca przez cały okres kredytowania, ale ostatnia spłacana rata będzie miała wyższą wartość – około 20 proc. wartości samochodu,
  • Kredyt jednoratowy – najczęściej z takiej oferty kredytowej klienci skorzystają u dystrybutorów samochodowych z własnymi bankami (np. Toyota Bank). To kredyt, w którym wnoszona jest wysoka wpłata własna, w wysokości 50–60 proc. całkowitej wartości pojazdu, a po określonym czasie wpłacana jest druga część należności. Zaletą jednoratowego zobowiązania jest brak oprocentowania.

Standardowe oprocentowanie płatnych kredytów samochodowych waha się w przedziale od 2 do 5 proc. w skali roku i więcej, do maksymalnie 10 proc. w skali roku. Trzeba liczyć się z tym, że kredytobiorca poniesie też koszty pozaodsetkowe, jak prowizja za udzielenie zobowiązania czy składki na ubezpieczenia.

Zakładając, że chcemy zaciągnąć kredyt samochodowy na kwotę 50 000 zł na 4 lata, przykładowe oferty kredytowe w polskich bankach przedstawiają się następująco:

  • Santander Consumer Bank – oprocentowanie 5,24 proc. w skali roku, prowizja za udzielenie kredytu 6 proc., a RRSO 8,76 proc., całkowita kwota kosztów do spłaty wyniesie przy tym 8 863,50 zł;
  • Alior Bank – kredyt samochodowy – pożyczka internetowa, udzielana bez prowizji, ale z oprocentowaniem 9,99 proc. w skali roku i RRSO równym 10,46 proc., a całkowite koszty do spłaty wynoszą 10 858,68 zł;
  • PKO Bank Polski – kredyt samochodowy w formie Mini Ratki, z oprocentowaniem 9,99 proc. w skali roku, prowizją 8,99 proc. i RRSO równym 16,15 proc., przy całkowitych kosztach w wysokości 16 329,87 zł. Oferty są mocno zróżnicowane, dlatego porównanie ich ze sobą powinno być pierwszą rzeczą, jakiej dokonamy, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt samochodowy.

A może kredyt gotówkowy na samochód?

O ile banki stawiają pewne ograniczenia w kredytowaniu zakupu pojazdu w ramach kredytu samochodowego, o tyle kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na wiekowy pojazd kupowany od osoby prywatnej lub z komisu. Co więcej, w przypadku kredytu gotówkowego najpierw można zaciągnąć takie zobowiązanie, a dopiero później szukać auta, które spełni nasze oczekiwania.

Kredyt gotówkowy na samochód można zaciągnąć nawet przez internet, przy weryfikacji zdolności kredytowania na przykład na podstawie historii transakcji w rachunku bieżącym. Ofert takich kredytów nie brakuje na stronach porównywarek, gdzie łatwiej będzie nam przejrzeć parametry różnych kredytów gotówkowych i wybrać najkorzystniejsze. Przy założonych parametrach kredytu – 50 tys. zł na okres 4 lat – poszczególne banki mają takie oferty:

  • BGŻ BNP Paribas – udzieli kredytu gotówkowego z oprocentowaniem 4,99 proc. w skali roku, prowizją 1,40 proc. oraz RRSO 5,86 proc., przy czym całkowite koszty kredytowania wyniosą 6 033,07 zł;
  • PKO Bank Polski – udzieli kredytu Mini Ratka z oprocentowaniem 6,99 proc. w skali roku, bez pobierania prowizji, z RRSO równym 7,22 proc. oraz kosztami na poziomie 7 459,85 zł;
  • Citi Handlowy – udzieli pożyczki gotówkowej z oprocentowaniem 5,99 proc. w skali roku, z prowizją 6 proc. i RRSO 9,60 proc., gdzie koszty kredytowania wyniosą 9 734,25 zł.

Co wybrać?

Z porównania ofert kredytów samochodowych i gotówkowych o takich samych parametrach – kredyt na 50 tys. zł na 48 miesięcy – wynika, że lepszą ofertą będzie kredyt gotówkowy w BGŻ BNP Paribas, gdzie koszty kredytowe wyniosą nieco ponad 6 tys. zł, podczas gdy najlepszy kredyt samochodowy z wyżej wymienionego porównania będzie miał koszty całkowite w wysokości ponad 8,8 tys. zł. Kredyty gotówkowe mają i tę zaletę, że można je zaciągnąć przez internet, bez wychodzenia z domu.