Kryzys w Niemczech. Stopy procentowe na Węgrzech bez zmian

0

W Niemczech przyspieszone wybory coraz bliżej. Alternatywą wydaje się już tylko rząd mniejszościowy. Węgrzy utrzymali stopy procentowe. Kto jeszcze poza Wenezuelą może być zagrożony bankructwem.

Kryzys w Niemczech

Fiasko budowania koalicji w Niemczech przybliża przedterminowe wybory. Na horyzoncie pozostała już tylko jedna możliwość – próba nakłonienia SPD do kolejnej wielkiej koalicji. Przypomnijmy wybory miały miejsce 24 września. Warto zwrócić uwagę, że wedle sondaży nawet ⅔ Niemców domaga się przyspieszonych wyborów. Coraz częściej pojawiają się również głosy, że to jest czas na odsunięcie się Angeli Merkel w cień. Zdanie to oczywiście jest znacznie popularniejsze wśród wyborców opozycji. To co jest niemal pewny to fakt, że obecna sytuacja mocno ciąży europejskiej walucie. Jeśli kryzys się wyjaśni można spodziewać się umacniania się euro.

Stopy procentowe na Węgrzech bez zmian

Na wczorajszym posiedzeniu nie doszło do zmiany stóp procentowych na Węgrzech. Pozostały one na poziomie 0,9%. Kraj ten od maja 2016 roku nie zmienił stóp. Co ciekawe jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku trwała seria obniżek. Analitycy są zgodni, że nie należy się w najbliższym czasie spodziewać zmian polityki monetarnej w tym kraju. Wczorajsze dane nie wpłynęły na notowania forinta, dopiero komentarze po decyzji lekko osłabiły walutę Węgier.

Wenezuela może nie być ostatnia na liście bankructw

Po tym co stało się w Ameryce Południowej ruszyła spekulacja kto jeszcze może być zagrożony niewypłacalnością. Jednym z mierników są ubezpieczenia od bankructwa. Jeżeli inwestorzy oceniają niewypłacalność wysoko to każą sobie więcej płacić za takie papiery. Np. chcąc ubezpieczyć milion dolarów polskich obligacji na 5 lat co roku musielibyśmy zapłacić trochę powyżej 5 000 dolarów. Dla porównania ta sama usługa dla greckich papierów wynosi ponad 45 000 dolarów rocznie. To oznacza, że rynki oceniają ryzyko niewypłacalności w ciągu tych 5 lat na niemal 25%. Warto zwrócić uwagę, że jest to wycena rynkowa i inwestorzy po tej cenie ubezpieczają obligacje. Gdyby doszło do realizacji tego ryzyka najprawdopodobniej oglądalibyśmy osłabienie złotego względem głównych walut, szczególnie franka uchodzącego za bezpieczną przystań.

Czytaj również:  Indeks PMI dla Polski negatywnie zaskoczył rynki. Problemy Włoch

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – zamówienia na dobra,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 20:00 – USA – protokół z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl