Krzysztof Pawlak: Analiza techniczna 06.06.2016

0

Złotówka na fali powrotu sentymentu do rynków wschodzących zyskuje na wartości. Spodziewany brak podwyżki stóp procentowych w USA na czerwcowym posiedzeniu służy polskiej walucie. Próba złamania ważnej linii wsparcia na CHF/PLN. Ruchy na EUR/USD decydują o kształtowaniu się kursu USD/PLN. Funt brytyjski uzależniony od pojawiających się sondaży na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 23.05-06.06.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,3764 3,9569 3,8500 5,5550
Maksimum 4,4567 4,0164 3,9870 5,8275

 

CHF/PLN - analiza od 20kwietnia do 6 czerwca
Od połowy kwietnia kurs CHF/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału. Z biegiem czasu kanał zwęża się coraz bardziej, co może zwiastować jakieś większe wybicie. Póki co, po osiągnięciu maksimum pod koniec maja na poziomie 4,01, kurs cały czas spada. W ostatnich dniach nastąpiło nawet przebicie dolnego ograniczenia kanału. Kolejne wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibonacciego powstrzymało dalszy spadek kursu. Obecnie kurs testuje opór w postaci dolnego ograniczenia kanału w okolicach poziomu 3,9650. Jest to na tyle ważny opór, że przebicie tego poziomu oznaczałoby powrót do kanału, a co za tym idzie z pewnością kilkugroszowy ruch w górę w okolice 4,00. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę dobry sentyment wokół polskiej waluty w ostatnich dniach, możliwy jest dalszy spadek w okolice ostatniego minimum czyli 3,93.
EUR/PLN - analiza od 10 kwietnia do 6 czerwca
Od początku kwietnia kurs EUR/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału wzrostowego. Pod koniec maja kurs dotarł do poziomu 4,45, osiągając kilkutygodniowe maksimum. Od tego momentu powrócił sentyment do polskiej waluty i złotówka powoli odrabia straty. Wsparcie w postaci psychologicznej wartości 4,40 zostało złamane i kurs powędrował w pobliże dolnego ograniczenia kanału. Z pomocą złotówce z pewnością przyszły słabe dane z USA, które praktycznie przesądzają brak podwyżki stóp procentowych w USA w czerwcu. Dzięki temu, wraz ze wzrostem kursu EUR/USD, waluty rynków wschodzących również zyskiwały. Brak podwyżki stóp w USA oznacza, że póki co kapitał nie będzie tam odpływał, stąd też takie waluty jak złoty mają szansę odreagować. W kolejnych dniach niewykluczony jest test wsparcia w postaci dolnego ograniczenia kanału na poziomie 4,36. W przypadku ruchu w górę oporem będzie poziom 4,40.
Czytaj również:  Niechęć do dolara