Kto może ubiegać się o kredyt oddłużeniowy?

Polski złoty PLN

Polski złoty PLNKredyt oddłużeniowy przeznaczony jest dla osób, które posiadają odnotowane zaległości w spłacie pożyczek, kredytów czy kart kredytowych. Nie znajdziemy go w banku. Dostępny jest wyłącznie online. Aby wnioskować o kredyt oddłużeniowy należy posiadać stały dochód oraz zastawić nieruchomość.

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Problem z zadłużeniem może spotkać każdego. Instytucje działające na rynku finansowym są tego świadome, dlatego wzbogaciły swoją ofertę o kredyt oddłużeniowy. Czym on jest? To kredyt skierowany do osób posiadających niską zdolność kredytową, a także zadłużenie na koncie. Ten rodzaj pożyczki sprawdzi się u osób, które nie mogą ubiegać się o dodatkową gotówkę w banku.

Kredyt oddłużeniowy podobnie jak pożyczki na raty, dostępny jest online. Oferują go firmy działające na innych zasadach niż banki. Pieniądze z kredytu mogą zostać przeznaczone na spłatę zaległych pożyczek bankowych, pozabankowych, kart kredytowych, długów w SKOKach czy pożyczek w bankach spółdzielczych.

Kredyt ze złym BIKiem – warunki

Jak zostało wspomniane, kredyt oddłużeniowy skierowany jest do osób, które nie poradziły sobie z terminową spłatą pożyczek czy kredytów. Ubiegający się o gotówkę powinni jednak spełnić podstawowe wymagania, aby ich wniosek został rozpatrzony. Od dłużnika wymaga się posiadania regularnych wpływów na konto. Należy je potwierdzić np. wyciągiem z rachunku.

Często od kredytobiorcy wymaga się zaświadczenia o opłacaniu składek ZUS. Co więcej, kredytobiorca powinien przedstawić pełną listę zadłużeń. Ważne, aby znalazły się na niej dane wierzycieli, wysokość długów oraz miesięcznych rat zobowiązań.

Czy możliwy jest kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń?

Kredytobiorcy posiadający złą historię kredytową zobowiązani są zabezpieczyć transakcję. Mogą tego dokonać, decydując się np. na ubezpieczenie kredytu. Jest ono kosztowne. Gwarantuje jednak, że w przypadku naszej niewypłacalności nasi bliscy nie zostaną obciążeni długiem. Często ta forma zabezpieczenia jest obowiązkowa.

Istnieją też przypadki, w których dłużnik może zostać poproszony o wskazanie żyranta. Ten poświadcza, że wnioskujący o kredyt spłaci go na czas. W innej sytuacji poręczyciel ureguluje zadłużenie z własnych pieniędzy. Najczęściej jednak od kredytobiorcy wymaga się zastawu nieruchomości. Kredyt przyznawany jest w wysokości 70 proc. jej wartości.

Pamiętajmy, że kredyt oddłużeniowy dostępny jest wyłącznie online. Banki oferują kredyt dla osób z niską zdolnością kredytową, ale jest to kredyt konsolidacyjny. Możemy się o niego ubiegać zanim trafimy do rejestrów dłużników.

Kredyt oddłużeniowy z komornikiem

Zdarza się, że nasze zadłużenie jest bardzo wysokie. Sprawę przejmuje komornik, a środki finansowe na naszym koncie zostają zablokowane. Czy mimo takiej sytuacji możemy ubiegać się o kredyt oddłużeniowy?

Przy takim biegu wydarzeń nie dostaniemy kredytu oddłużeniowego. Możemy jednak wnioskować o szybkie pożyczki pozabankowe. Dostępne są one na dowód bez zaświadczeń. W ramach nich dostaniemy maksymalnie kilka tysięcy złotych. Decydując się na taką pożyczkę, musimy pamiętać o jej spłacie. Kilka takich zobowiązań może doprowadzić do spirali zadłużenia.

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny

Bardzo ważne jest to, abyśmy rozróżniali produkty oferowane przez banki czy firmy pożyczkowe. Do osób z niską zdolnością kredytową skierowany jest zarówno kredyt oddłużeniowy, jak i kredyt konsolidacyjny. Czym się one różnią?

Kredyt oddłużeniowy sprawdzi się u osób, które zostały już odnotowane w bazach dłużników. Pieniądze z tego świadczenia powinny zostać przeznaczone na regulację długu. Produktu oddłużeniowego nie oferują banki.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Możemy go znaleźć w wielu instytucjach bankowych. Z jego pomocą połączymy kilka mniejszych zadłużeń w jedno, którego rata będzie dopasowana do naszych możliwości. Co istotne, kredyt konsolidacyjny wymaga od nas posiadania pozytywnej zdolności kredytowej.

Wady i zalety kredytów oddłużenioweych

Decydując się na kredyt oddłużeniowy, powinniśmy poznać jego wady i zalety. Do tych pierwszych należy zaliczyć:

  • brak obowiązku posiadania pozytywnej zdolności kredytowej;
  • pieniądze na spłatę zadłużenia;
  • dostępność online;
  • gotówka w oparciu stały i udokumentowany dochód.

Bardzo często wymaga się od kredytobiorcy zabezpieczenia transakcji. Jej ubezpieczenie jest kosztowne. Mając dobre intencje, możemy obciążyć dodatkowo nasz budżet. Jeśli nie wykorzystamy pieniędzy na właściwy cel, pogłębimy swoje zadłużenie.