Kurs chustonoszenia Kraków – dla rodziców małych dzieci

chustonoszenie

Krakowskie Centrum Osteohelp organizuje indywidualne kursy z chustonoszenia dla rodziców małych dzieci w Krakowie.

Warsztaty są prowadzone przez świetną fizjoterapeutkę i doświadczoną instruktorkę chustonoszenia – Annę Bełdowską, która pomaga rodzicom poznać wszystkie tajniki tego wspaniałego sposobu noszenia dziecka. Dzięki tym szkoleniom rodzice mogą cieszyć się komfortowym i bezpiecznym noszeniem dziecka, jednocześnie dbając o jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Podczas 60-90 minut intensywnego szkolenia, instrukturka uczy wiązań dopasowanych do potrzeb i preferencji zarówno dziecka, jak i rodzica.

Koszt jednorazowego szkolenia wynosi 280 zł. Informacje i zapisy na stronie: https://osteohelp.pl/szkolenia-warsztaty/

Historia chustonoszenia

Chustonoszenie, czyli noszenie dziecka w chuście, to praktyka znana od wieków w wielu kulturach na całym świecie. Istnieje wiele dowodów archeologicznych na to, że rodzice nosili swoje dzieci w chuście już w starożytności.

W Ameryce Południowej i Środkowej, w kulturze Inków, chustonoszenie było praktykowane przez wiele pokoleń. W Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie matki nosiły swoje dzieci w chuście zwykle na plecach lub na biodrach, co umożliwiało im wykonywanie codziennych czynności, jednocześnie zapewniając dziecku bezpieczeństwo i bliskość z matką.

W Europie chustonoszenie było również praktykowane w dawnych czasach, ale z biegiem lat zostało zastąpione przez różnego rodzaju wózki i foteliki dziecięce. Dopiero w XX wieku, dzięki rozwojowi ruchu ekologicznego i podejścia do rodzicielstwa bliskości, chustonoszenie zaczęło zyskiwać na popularności wśród rodziców.

Obecnie chustonoszenie stało się coraz bardziej popularne na całym świecie, zwłaszcza w krajach zachodnich. Coraz więcej rodziców decyduje się na noszenie dziecka w chuście z uwagi na korzyści zdrowotne i emocjonalne dla dziecka i rodzica. Chustonoszenie umożliwia rodzicom bezpieczne i bliskie kontakty z dzieckiem, jednocześnie umożliwiając wykonywanie codziennych czynności.

Popularność chustonoszenia

Chustowanie zyskuje popularność z kilku powodów, w tym:

  1. Przywiązanie rodzic-dziecko: Chustowanie umożliwia rodzicom bliski kontakt z dzieckiem, co może zwiększać poczucie przywiązania między nimi.
  2. Komfort dla dziecka: Dziecko jest trzymane w naturalnej pozycji, co jest korzystne dla jego rozwoju i może pomóc w zapobieganiu bólom pleców i innych problemom związanym z noszeniem dziecka na rękach.
  3. Praktyczność: Chustowanie może być łatwiejsze w użyciu niż tradycyjne noszenie dziecka na rękach, ponieważ równomiernie rozkłada ciężar dziecka na całym ciele rodzica.
  4. Moda: Chustowanie staje się coraz bardziej popularne wśród młodych rodziców, a dzięki temu pojawiają się różne trendy w tym zakresie, takie jak nowoczesne wzory i modele chust.

Warto jednak pamiętać, że chustowanie wymaga odpowiedniego szkolenia i praktyki, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka i uniknąć kontuzji.