Kurs funta najwyżej od lipca

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Pomimo przyzwoitych danych z USA, dolar słabnie. Plotki na temat porozumienia w sprawie granicy Irlandii z Wielką Brytanią po Brexicie umacniają funta. Włosi będą oszczędzać, ale za rok.

Dane z USA

Wczorajsze dane zza oceanu okazały się bardzo bliskie oczekiwaniom. Z jednej strony wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było trochę mniej niż oczekiwali analitycy. Z drugiej strony zamówienia na dobra były o 0,1% słabsze od oczekiwań. Z kolei zamówień w przemyśle było o 0,2% więcej.  Dane te wpisały się w ruch umacniający euro wobec dolara. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że amerykańska waluta umacniała się względem europejskiej przez 7 dni z rzędu. W rezultacie ruch osłabiający, pomimo neutralnych danych, był tutaj raczej korektą tych osłabień niż reakcją inwestorów.

Zwyżka funta

Brytyjska waluta jest silnie zależna od nastrojów towarzyszących negocjacjom Brexitowym. Im mocniej mówi się o porozumieniu, tym silniejsza jest brytyjska waluta. W rezultacie na fali ostatnich doniesień o osiąganych przełomach, funt rósł w siłę. Obecnie wydaje się, że udało się uzgodnić kwestię granicy z Irlandią. Wielka Brytania zapowiada bowiem pozostanie w unii celnej po marcu 2019 roku. Miękki Brexit jest wyraźnie preferowany przez rynki. To właśnie dlatego w ciągu ostatniego tygodnia funt zdrożał o niemal 10 groszy. Jeżeli dalej będą napływać dobre informacje, można spodziewać się kontynuacji tego ruchu.

Włosi potwierdzają zmniejszenie deficytu

Minister finansów Włoch Giovanni Tria potwierdził to, o czym mówiło się już wczoraj. Pomimo 2,4% PKB deficytu w tym roku, w kolejnych latach dyscyplina będzie ostrzejsza. W jego zapowiedziach redukcja jest większa niż dotychczas sądzono i ma spadać kolejno do 2,1% i 1,8%. Efektem zwiększonych wydatków ma być przyspieszenie wzrostu gospodarczego do średnio 1,5% w skali roku. To około 0,5% powyżej oczekiwań zagranicznych obserwatorów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 11:00 – Indie – decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych (rynek spodziewa się wzrostu),
  • 14:30 – USA – sytuacja na rynku pracy.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl