Luki w MS Exchange zagrażają polskim przedsiębiorstwom i administracji

haker

Niedawno ogłoszone luki w Microsoft Exchange Server mogły wpłynąć również na polskie przedsiębiorstwa. W ostatnich tygodniach firma Check Point zablokowała w Polsce 14 prób ataków wykorzystujących podatności. Najczęściej atakowanymi na świecie sektorami są wciąż administracji i sektor obronny, przemysł wytwórczy oraz finanse i bankowość.

Od czasu ujawnienia luk w zabezpieczeniach serwerów Microsoft Exchange rozpoczął się wyścig hakerów i specjalistów bezpieczeństwa cybernetycznego. Globalni eksperci podejmują ogromne wysiłki prewencyjne, aby zwalczać hakerów, którzy codziennie pracują nad stworzeniem exploita, który może z powodzeniem wykorzystać luki w zabezpieczeniach umożliwiających zdalne wykonanie kodu w Microsoft Exchange.

Jak informuje firma Check Point przedsiębiorstwa, które nie zastosowały poprawek bezpieczeństwa lub nie posiadają zaawansowanych systemów bezpieczeństwa są poważnie narażone na ataki hakerskie. Od momentu wykrycia podatności firma Check Point zablokowała 14 prób ich wykorzystania w polskich organizacjach.

Firmy korzystające z Exchange Server powinny natychmiast zainstalować poprawkę w celu zminimalizowania ryzyka ataku – wskazywał w jednym z komunikatów Lotem Finkelsteen, dyrektor działu wywiadu zagrożeń w Check Point.

Najnowsze dane udostępnione przez Check Point wskazują, że cyberprzestępcy wykorzystując luki w MS Exchange Server najchętniej atakują cele militarne i wojskowe, stanowiące 17% odnotowanych incydentów. Tuż za nimi znajduje się przemysł wytwórczy (16%) oraz finanse i bankowość (15%).

Obecnie połowa ataków dotyczy Stanów Zjednoczonych. Kolejnymi najczęstszymi celami hakerów są Wielka Brytania (5%), a także Holandia i Niemcy (4%).Luki w MS Exchange zagrażają polskim przedsiębiorstwom i administracji