Makroekonomiczna analiza Bena Laidlera: Ceny śniadań szybują

śniadanie jedzenie

CORAZ DROŻEJ

Nasz indeks towarów rolnych, zwany „śniadaniowym” indeksem cen (widoczny na wykresie), dalej szybuje. Odnotował on wzrost o 46 proc. w trakcie minionego roku, wraz z tym jak ceny żywności na świecie biją kolejne rekordy. Ceny produktów rolnych rosły ze względu na zakłócenia pogodowe, podczas gdy wzrost cen innych surowców nieco zwolnił. Zakłócenia zdają się nie ustawać, z prognozami dotyczącymi La Niña istotnymi dla dużych producentów w Brazylii i Argentynie. Ciężar wpływu tych zjawisk odczuwają przede wszystkim zapasy żywności konsumenckiej oraz rynki wschodzące.

NADEJDZIE WIĘCEJ

Podniesiony popyt wynikający z ponownego otwarcia gospodarek oraz zakłócenia dostaw związanych z pogodą przyczyniły się do gwałtownego wzrostu cen produktów rolniczych. Zakłócenia dostaw zapewne jeszcze potrwają. Rząd USA uważa, że  prawdopodobieństwo nadchodzącego globalnego zjawiska pogodowego La Niña wynosi 70 proc. Zazwyczaj powoduje ono suchą pogodę w Argentynie i Brazylii, dwóch z największych eksporterach produktów rolniczych.

NASZ „INDEKS ŚNIADANIOWY”

Nasz indeks, mierzący z równą wagą ceny ośmiu popularnych produktów śniadaniowych – od kawy po pszenicę – był na czele szerszego wzrostu cen surowców. Największy wzrost w tym roku odnotowała wieprzowina (+108 proc.), dalej owies (+67 proc.) i kawa (+54 proc.). Jedynie ceny kakao urosły nieznacznie (+8 proc.).

WYGRANI I PRZEGRANI

Indeks globalnych producentów rolnych, od Deere (D) do Mosaic (MOS), wyraźnie przewyższył oczekiwania, odnotowując wzrost o 38 proc. w trakcie minionego roku. Jednakże indeks użytkowników rolnych, takich jak producent jedzenia konsumenckiego General Mills (GIS) czy Kraft Heinz (KHC), wzrósł jedynie o 7 proc., osiągając gorszy wynik niż globalne akcje, do czego przyczyniła się walka z utrudnieniami w postaci rosnących kosztów. Rynki wschodzące (EEM) są również poszkodowane: jedzenie jest tam mniej przetwarzane, stanowi większą część dochodu rozporządzalnego gospodarstw, oraz więcej waży w koszykach inflacyjnych. Większa inflacja wpływa na wzrost stóp procentowych na rynkach wschodzących.

indeks surowców śniadaniowych

Źródło: Refinitiv, MSCI, obliczenia eToro.  *Indeks mierzący z równą wagą ceny kakao, kawy, mleka, soku pomarańczowego, owsa, wieprzowiny, cukru i pszenicy

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro