Mieszany odczyt PKB w USA

0
Wall Street - Giełda

W minionym tygodniu indeksy amerykańskie kontynuowały marsz w górę, aby w końcu znaleźć się na poziomie historycznych szczytów. Wzrost był napędzany, między innymi, spływającymi dobrymi wynikami amerykańskich spółek w pierwszym kwartale bieżącego roku.

W piątek opublikowany został odczyt PKB za pierwszy kwartał w USA, który znacząco przebił oczekiwania rynkowe, 3,2% wobec prognozowanych około 2,5%. Gorzej jednak wyglądała sama struktura wzrostu – spadła konsumpcja oraz inwestycje w kapitał trwały, a oczekiwania przebiły przede wszystkim wzrost wydatków rządowych oraz eksport netto (w głównej mierze ze sprawą spadku importu). Słabiej wypadła też miara inflacji, czyli deflator PKB. Taka struktura danych spowodowała spadek rentowności obligacji wraz z lekkim osłabieniem dolara. W skali całego tygodnia S&P wzrosło o 1,20%, DJIA spadł o -0,06%, a indeks giełdy Nasdaq zyskał 1,85%. W Europie wyniki indeksów były już nieco gorsze. Niemiecki DAX wzrósł o 0,76%, a francuski CAC oraz brytyjski FTSE100 straciły, odpowiednio, -0,20% oraz -0,42%.

W Polsce również nie byliśmy świadkami takich wzrostów jak za oceanem. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył tydzień z wynikiem 0,13%, w tym największe spółki zyskały 0,29%, a indeksy mniejszych i średnich spółek, sWIG80 i mWIG40, straciły, odpowiednio, -1,09% oraz -0,15%.

Ten tydzień, mimo iż w Polsce czekają nas dwa dni wolne, zapowiada się wyjątkowo ciekawie. W krajowej gospodarce poznamy wstępny odczyt inflacji CPI we wtorek oraz wielkość indeksu PMI w przemyśle w czwartek. Na rynkach globalnych kalendarz makroekonomiczny wypełniony jest po brzegi. We wtorek dzień rozpoczniemy od odczytów indeksów PMI z Chin, aby w ciągu dnia poznać wartości PKB oraz inflacji w gospodarkach europejskich. W środę zobaczymy odczyty zatrudnienia według ADP oraz indeks ISM w przemyśle, a wieczorem decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmie Fed. Wyjątkowo istotny będzie również piątek, w którym opublikowane zostaną dane z amerykańskiego rynku pracy oraz indeks ISM w usługach z USA.

Czytaj również:  Dzień na rynkach

Departament Zarządzania i Analiz SUPERFUND TFI S.A.