Moon Jae prezydentem Korei. Rośnie inflacja w Chinach

0

Wczoraj Koreańczycy z południa wybrali nowego prezydenta. Inflacja w Chinach znów rośnie. W piątek poznamy rating dla Polski.

Moon Jae nowym prezydentem Korei

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami wybory prezydenckie wygrał Moon Jae. Jaki ma to wpływ na rynki? O ile gospodarczo Korea Południowa ma niewielki wpływ na Polskę, o tyle jej polityka szczególnie według północnej części jest dość istotna. To właśnie próby balistyczne tej drugiej powodują ostatnio sporo niepokoju. O ile Nowy prezydent USA jest zdecydowanym zwolennikiem zdecydowanego podejścia do problemu, o tyle Moon Jae uchodzi za znacznie bardziej umiarkowanego. Tam gdzie USA mogą grozić interwencją militarną nowy prezydent może być skłonny zaproponować powrót do rozmów o wspólnej strefie ekonomicznej. Obydwóm politykom zależy na rozwiązaniu obecnych napięć z Phenianem. Waluta wczoraj w trakcie wyborów gwałtownie straciła po czym cały dzień jak stało się jasne kto wygrywa odrabiała straty.

Dane z Chin

Odczyty makroekonomiczne z państwa środka często budzą pewne wątpliwości. Dobrym przykładem jest tutaj opublikowana rano inflacja. W kraju gdzie sprzedaż detaliczna czy import rosną nierzadko o dwuprocentowe wartości ceny rosną o 1,2% i jest to wskaźnik powyżej oczekiwań analityków. Rynki nie zareagowały na te dane. Analitycy obecnie znacznie uważniej przyglądają się obecnie danym produkcyjnym w związku ze spadającym popytem na surowce w tym szczególnie metale. Chiny jako główny konsument wielu z nich są uważane za winnego ostatnich spadków.

Piątkowy rating Polski

W piątek poznamy decyzję agencji ratingowej Moody’s w sprawie ratingu Polski. Biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie gospodarczo sytuacja naszego kraju się nie pogarsza a w polityce brakuje gorących konfliktów nie należy spodziewać się negatywnej decyzji. Nie można oczywiście wykluczyć, że w komunikacie znajdzie się jakaś informacja na temat możliwych ryzyk w przyszłości. Jest to tym bardziej zasadne, że w przypadku pogorszenia koniunktury obecne programy socjalne mogą mocno uderzyć w budżet.

Czytaj również:  Zmiany w ustawie o podatku PIT – od 2018 r. przychody członków zarządów spółek podlegają opodatkowaniu stawką 18% i 32%

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – USA – wnioski o kredyt hipoteczny,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl