Handel Chiny-USA. Werdykt Moody’s

0

Wbrew oczekiwaniom w handel między Chinami i USA zamiast ceł importowych wchodzą nowe umowy. Dobre dane z rynku pracy i spadek szans na wzrost stóp procentowych. Dzisiaj aktualizacja ratingu Polski.

Handel Chiny-USA

W trakcie kampanii wyborczej stanowisko obecnego prezydenta USA wobec handlu z Chinami było jasne. Duża nadwyżka Chin powinna być zredukowana poprzez wprowadzenie cła importowego. Obecnie retoryka znacznie złagodniała i celem jest otwarcie chińskiego rynku na produkty amerykańskie. Właśnie podpisano pierwsze porozumienie w sprawie wzajemnej wymiany handlowej. Dotyczy ono branży mięsnej, importu gazu z USA oraz wzajemnego dostępu do usług finansowych. Jednym z efektów ma być wejście agencji ratingowych co powinno zwiększyć wiarygodność tamtejszych danych. Waluta Chin po chwilowej korekcie w styczniu tego roku znów traci do dolara. Ostatnie dni przyniosły co prawda umocnienie juana, ale wciąż pozostaje on w trendzie spadkowym.

Dobre dane z USA

Wczoraj poznaliśmy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Są to cotygodniowe dane obrazujące kondycję rynku pracy. Odczyt wyniósł 236 tysięcy wobec 245 tysięcy oczekiwanych. Pojedynczy lepszy odczyt przy tygodniowych danych nie jest co prawda jeszcze żadnym przełomem, ale dane te systematycznie spadają. Jest to odczyt wyprzedzający stopę bezrobocia. Poprawiające się dane sugerują, że bezrobocie w USA wciąż może spadać. Co ciekawe pomimo poprawiającej się perspektywy rynku pracy wczoraj inwestorzy zaczęli sprzedawać kontrakty na stopę procentową. Ich cena sugeruje, że szansa na czerwcową podwyżkę spadła z 87% na 83%. Przy tym prawdopodobieństwie wynikającym z kontraktów dalej podwyżka jest właściwie przesądzona, aczkolwiek do posiedzenia pozostał jeszcze ponad miesiąc.

Dzisiaj werdykt agencji ratingowej Moody’s

Decyzja zapadnie najprawdopodobniej w późnych godzinach popołudniowych lub nawet wieczornych. Agencja przeważnie czeka do zamknięcia rynków z komunikatem, co w przypadku niespodzianki może mieć nieproporcjonalnie duży wpływ na kursy walut. Zdaniem ekspertów jedyne co może się dzisiaj zmienić to perspektywa ratingu. Obecna jest negatywna zatem nie grozi nam jej pogorszenie a raczej poprawa. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę że z 3 głównych agencji ratingowych to Moody’s przyznaje Polsce najwyższą ocenę, zatem wątpliwe by chciało wychodzić jeszcze bardziej przed szereg. Z drugiej strony obecna sytuacja nie daje podstaw do obniżki ratingu.

Czytaj również:  Tylko co trzecie dziecko w Polsce dostaje kieszonkowe. Brak edukacji finansowej przyczyną złych nawyków w przyszłości

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl