Motywowanie pracowników, by chcieli pozostać w Twojej firmie jak najdłużej

Motywowanie pracowników

Za sukcesem firmy stoją ludzie. Jednak znalezienie odpowiedniej osoby do pracy nie wystarcza. Należy także zadbać o motywację pracownika, aby efektywnie wspierał firmę w jej rozwoju.

Dlaczego warto motywować pracowników?

Współcześnie firmy zmagają się z wysoką rotacją zatrudnionych osób, która przekłada się na koszty dla organizacji oraz pochłania mnóstwo czasu na rekrutację i wdrożenie nowego personelu.

Często na decyzję o zmianie pracodawcy wpływa wysokość wynagrodzenia. Jednak przesądzić mogą także brak perspektyw rozwoju, przeciążenie obowiązkami czy zła atmosfera w firmie.

Niestety nie istnieje idealna recepta na zatrzymanie pracowników w organizacji. Jednym ze sposób może być zatroszczenie się o motywację pracowników.

Sposoby na motywowanie pracowników

1. Potrzeba odpoczynku a poziom motywacji pracownika

Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym jest korzystna dla obu stron – pracodawcy i osoby zatrudnionej. Wypoczęty pracownik wykazuje się większą kreatywnością i zaangażowaniem, jest też bardziej zadowolony z pracy.

2. Potrzeba bezpieczeństwa jako narzędzie motywowania pracowników

Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa Twoich pracowników. Uwzględnij zarówno bezpieczeństwo fizyczne w miejscu pracy, jak i bezpieczeństwo finansowe. Bardzo ważny jest także komfort psychiczny, na który wpływa m.in. atmosfera w biurze i komunikacja z przełożonym.

3. Czy potrzeba bycia częścią zespołu może być elementem motywowania pracowników?

Pozytywne relacje w firmie mogą lepiej działać od podwyżki. Dlatego regularnie dawaj zatrudnionym w Twojej firmie osobom możliwość integrowania się. Wyjście całym zespołem na lunch lub wspólne rozmowy przy kawie mogą być okazją do wymiany doświadczeń i lepszego poznania się.

4. Potrzeba uznania a motywacja do pracy

Nie musisz dawać mu premii lub podwyżki, aby Twój podwładny poczuł się doceniony. Pieniądze są ważne, jednak duże znaczenie dla pracowników ma także przekonanie, że ich praca jest ważna, a oni są doceniani i zauważani przez szefa.

5. Jak na motywację wpływa potrzeba samorealizacji?

Dla wielu pracowników ważne jest, aby czuli, że rozwijają się zawodowo poprzez naukę, zdobywanie nowych doświadczeń, poszerzanie zakresu odpowiedzialności lub awans. W miarę możliwości zadbaj o szkolenia w Twojej firmie, korzystając z zewnętrznych ekspertów lub inicjując wymianę wiedzy między pracownikami. Określ także wymagania w stosunku do osoby, która chce awansować.

Pozwól też pracownikom na urządzenie przestrzeni biurowej według własnego uznania. Taka prosta rzecz uprzyjemni godziny spędzone w pracy i tym samym sprawi, że Twój podwładny poczuje się jak u siebie.

Umiejętne motywowanie pracownika wpływa na jego zadowolenie z pracy. Warto więc słuchać potrzeb pracownika i w przemyślany sposób reagować na nie.

Szersze podejście do tematu motywowania pracowników i dużo praktycznych wskazówek znajdziesz w serwisie Pracuj.pl dla Firm: poradydlafirm.pracuj.pl/motywowanie-pracownikow-sprawdzone-sposoby-by-pracownik-lubil-prace-w-twojej-firmie/